zamknij
Nowe leki dla chorych na padaczkę, WZW typu C i stosowane w chemioterapii – od jutra zmiany na liście leków refundowanych

Nowe leki dla chorych na padaczkę, WZW typu C i stosowane w chemioterapii – od jutra zmiany na liście leków refundowanych

Nowe pozycje na liście leków refundowanych to leki dla chorych na padaczkę i leczonych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Na listę wpisano też leki stosowane przy chemioterapii. Pacjenci zapłacą mniej za 280 różnych leków, droższych będzie 510 specyfików. Nowa lista zacznie obowiązywać 1 maja.

http://www.sxc.hu/Na listę zostało wpisanych 70 nowych produktów. Wśród nich są leki zawierające retygabinę, stosowaną u chorych z epilepsją, którzy są odporni na inne leki.

– Rozszerzenie możliwości leczenia nowymi terapiami dla chorych na padaczkę to jest pozytywna zmiana, bo to jest wprowadzenie jednego innowacyjnego leku, dotychczas niedostępnego i na listach znajduje się dodatkowo jeszcze 69 leków generycznych, dotychczas nierefundowanych – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Michał Pilkiewicz, ekspert IMS Health.

Ministerstwo Zdrowia wpisało też na listę refundacyjną preparat zapobiegający wymiotom przy chemioterapii. Na listę wróciły także leki dla diabetyków.

– Przywrócono nam możliwości refundacji leków dla cukrzyków i to jest pozytywna zmiana, czyli będzie mniej więcej taki sam stan, czy możliwość refundacji, jak w roku 2011 przed wejściem ustawy – mówi Michał Pilkiewicz.

Taniej leki będą kupować od maja zarażeni wirusem zapalenia wątroby typu C. Na listę trafiły leki zawierające boceprewir oraz telaprewir. Refundowane będą także kolejne leki zawierające substancje czynne – karboplatynę oraz rybawirynę.

– Warto podkreślić wprowadzenie w programach lekowych leku do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C i tutaj też pacjenci zyskują dostęp do nowej terapii – mówi Michał Pilkiewicz.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia.

– Patrząc na całość proponowanych od maja zmian, one nie są rewolucyjne, raczej są kontynuacją dotychczasowej polityki, bo zmiany dotyczą niewielkiej części pacjentów – mówi Michał Pilkiewicz, ekspert IMS Health.

Od stycznia 2012 r. leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Prawo do informacji medycznej

Błędy medyczne w świetle nowych przepisów

Skomentuj