Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Trzykrotnie zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, będące jedynie niektórymi z negatywnych skutków palenia, niestety nie zniechęcają palaczy do porzucenia nałogu. W nawiązaniu do Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada na 21 listopada, przedstawiamy rady farmaceuty, które pomogą w uwolnieniu się od nałogu.
Od następnego tygodnia? Miesiąca? Każdej osobie, która zmaga się z nałogiem dylematy od kiedy rozpocząć walkę z uzależnieniem są dobrze znane. Dobrym pretekstem, by rozpocząć zdrowe życie bez nikotyny może być Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który ma już ponad 30-letnią tradycję. Rzucanie palenia to wbrew pozorom skomplikowany proces, który wymaga motywacji, podjęcia niezbędnych środków, takich jak np. zażywanie odpowiednich leków, a także wprowadzenia zmian związanych z codziennymi nawykami. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą skończyć z niebezpiecznym dla zdrowia nałogiem.
Rada 1: Motywacja i nowe przyzwyczajenia
Kiedy nałóg towarzyszy palaczowi przez całe życie, trudno jest z dnia na dzień przestać sięgać po papierosa. Dlatego też dobrym sposobem jest wprowadzenie w życie stopniowych zmian, których celem jest całkowite wyeliminowanie tytoniu. „Warto zacząć od ograniczania liczby kupowanych paczek papierosów, a co za tym idzie od zmniejszania ilości wypalanych każdego dnia papierosów. Kolejnym krokiem jest zaprzestanie palenia przy osobach niepalących, a zwłaszcza przy dzieciach, a także skończenie z paleniem automatycznym. Skutecznym pomysłem w walce z nikotyną jest również zastąpienie papierosów zdrową przekąską, która wynagrodzi nam naszą silną wolę. W motywacji pomoże nam także zdobycie informacji na temat skutków palenia papierosów. Nie wszyscy nałogowi palacze są świadomi jakie niebezpieczeństwa im grożą. Palenie papierosów m.in. trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, może być źródłem impotencji i zaburzeń płodności u kobiet, jest przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat, a także naraża na niebezpieczeństwa wynikające z palenia tytoniu bliskie nam osoby, którzy stają się tzw. „biernymi palaczami”. Taka wiedza z pewnością może zmotywować wszystkich, którzy zamierzają uwolnić się od nałogu” – przyznaje Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Aptek.
Rada 2: Wsparcie farmaceutyczne
„Stosowanie leków farmakologicznych, które stanowi jedną z metod walki z uzależnieniem od tytoniu, powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który odpowiednio dobierze dawkę, a także rodzaj przyjmowanego leku. Na rynku polskim istnieje wiele leków farmakologicznych, których zadaniem jest wspomaganie walki z uzależnieniem. Metoda ta polega m.in. na wykazywaniu w organizmie człowieka podobnych działań do nikotyny, wpływaniu blokująco na chęć palenia papierosów, a także na ingerencji w ośrodkowy układ nerwowy, co zapobiega występowaniu objawów zespołu odstawienia” – mówi Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Apteka Motywacja, a także wprowadzenie zmian w codziennych nawykach może niestety nie przynieść oczekiwanych rezultatów w walki z nałogiem, dlatego też w takim wypadku warto jest poddać się również nikotynowej terapii zastępczej. „Metoda ta polega na podawaniu nikotyny bez szkodliwych substancji chemicznych w określonych a także, co ważne, w zmniejszających się dawkach. Taka nikotyna podawana jest najczęściej w formie gum do żucia, pastylek do ssania lub plastrów, by złagodzić głód nikotynowy. Sposób walki z nałogiem poprzez nikotynową terapię zastępczą wykazuje dużą skuteczność, jednak taki proces wychodzenia z nałogu jest uzależniony od podejścia pacjenta, a także samego lekarza. Leczenie farmakologiczne ludzi uzależnionych od tytoniu powinno być szeroko stosowane przez lekarzy, a nie traktowane tylko jako dodatek do „silnej woli” pacjenta”- radzi Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Apteka
Rada 3: Wsparcie psychologiczne
„W celu zaprzestania palenia papierosów zalecane jest również poddanie się terapii psychologicznej, do których zaliczają się poradnictwo przez telefon, poradnictwo grupowe, a także indywidualne. Sesje terapeutyczne służą m. in. wzmocnieniu motywacji, a także wsparciu pacjenta. Taka terapia wraz z wizytami kontrolnymi, mimo że jest pracochłonna, przynosi pozytywne skutki oraz uzyskuje duże odsetki trwałej abstynencji. Terapia psychologiczna obejmuje m.in. udzielanie praktycznych wskazówek dla palacza, pomoc w uzyskaniu niezbędnego wsparcia otoczenia w walce z nałogiem, a także zapewnienie wsparcia ze strony personelu medycznego” – mówi Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Apteka Uzależnienie od tytoniu jest chorobą, która jest przyczyną 1/3 przedwczesnych zgonów w Polsce. Warto, więc zastanowić się jaki podjąć krok, aby uratować swoje życie. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu może być pierwszym dniem życia wolnego od nałogu.