zamknij
Laserowa korekcja oczu pozwala pozbyć się wad wzroku w 10 minut

Laserowa korekcja oczu pozwala pozbyć się wad wzroku w 10 minut

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który szybko i skutecznie może podnieść jakość życia. Dzięki tej metodzie pacjenci mogą pozbyć się takich wad wzroku jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Zabiegowi można poddać się najwcześniej około 18 roku życia, górnej granicy wieku nie ma.

Laserowa korekcja wzroku to chirurgiczny zabieg, podczas którego energia lasera oddziałuje na powierzchnię oka. Rogówka modelowana jest w taki sposób, aby skupienie promieni świetlnych odbywało się dokładnie na siatkówce, czyli tak jak u osoby o wzroku bez wad. Dzięki temu podczas zaledwie kilkunastominutowego zabiegu, widzenie u pacjenta poprawia się do tego stopnia, że nie ma potrzeby noszenia szkieł kontaktowych lub okularów.

Szybka poprawa wzroku oraz krótka rekonwalescencja to efekty stosowania nowoczesnych urządzeń – laserów, które w bardzo precyzyjny sposób oddziałują na rogówkę. Do maszyn nowej generacji zalicza się laser femtosekundowy, który służy m.in. do korekcji wad wzroku, usuwania zaćmy oraz przeszczepów rogówki.

Chociaż laserowa korekcja wzroku zdobywa coraz większą popularność w Polsce, to wciąż część pacjentów podchodzi do tych zabiegów z rezerwą. Niepotrzebnie, jak ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle, doktor Marcin Smorawski, okulista z kliniki Lexum w Warszawie.

– Pacjenci pokazują niepewność w stosunku do operacji, które proponujemy, natomiast są to zabiegi, które są bezpieczne, one są sprawdzone wieloletnimi badaniami zagranicą – tłumaczy lekarz.

Co więcej laserowemu zabiegowi może poddać się osoba niemalże w każdym wieku. Dolna granica wiekowa nie jest ustalona precyzyjnie, ale aby poddać się takiej operacji pacjent musi mieć stabilną wadę wzroku oraz zakończony proces rozwoju gałki ocznej czyli minimum ok. 18 lat. Jak mówi dr Smorawski górnego limitu wieku nie ma.

Zabieg przebiega szybko, więcej czasu zajmuje przygotowanie do zabiegu oraz opieka pooperacyjna.

– Sam zabieg trwa ok.10 minut, dłużej zajmuje przygotowanie do operacji, m.in. zapuszczenie kropel znieczulających – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ada Wichniewicz, studentka z Warszawy, która w październiku tego roku poddała się laserowej korekcji wzroku. Jak podkreśla, efekty pojawiają się szybko, ale nie natychmiastowo.

– Trzeba na nie cierpliwie poczekać. Początkowo widzenie jest nieostre, występuje również światłowstręt, dlatego niezbędne są okulary przeciwsłoneczne, które nosimy nawet w domu ­– dodaje.

Minusem laserowej korekcji wzroku może być fakt, że nie jest ona refundowana przez NFZ. Jej koszt, w zależności od wady i rodzaju zabiegu waha się między 1900 a 3000 zł.

Odpowiednia dieta poprawia pracę mózgu

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli stosujmy probiotyki

Skomentuj