zamknij
Jak Twój organizm wchłania alkohol?

Jak Twój organizm wchłania alkohol?

Już ponad 1,5 mln osób na świecie miało okazję zobaczyć w jaki sposób alkohol wpływa na organizm człowieka. Ty również możesz zgłębić tajniki powstawania kaca oraz wpływu alkoholu na poszczególne organy. Wszystkie informacje znajdziesz na www.abcalkoholu.pl.

fot. Kompania Piwowarska SA, materiały prasoweCzy wiesz, że alkohol zaczyna być wchłaniany przez Twój organizm poprzez błonę śluzową jamy ustnej i przełyku? A za jego eliminację w 90% odpowiada wątroba?

Dzięki stworzonej przez SABMiller, stronie internetowej www.abcalkoholu.plmożesz wybrać się w interaktywną podróż po organizmie, wyjaśniającą jak alkohol jest wchłaniany i przetwarzany przez ludzkie ciało.

ABC alkoholu

www.abcalkoholu, to polska wersja strony www.talkingalcohol.com, opracowanej przez jednego z największych na świecie producentów piwa, SABMiller plc. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa przeprowadzona na skalę globalną przez dużego producenta alkoholu. Strona została przetłumaczona na 9 języków.

“Jakkolwiek wierzymy, że produkowane przez nas piwo dobrze służy zdecydowanej większości naszych konsumentów, jednak nie przymykamy oczu na szkodliwe skutki nieodpowiedzialnego spożywania alkoholu. Dzięki witrynie mamy nadzieję wywołać niedwuznaczne rozmowy na temat zdrowotnych i społecznych aspektów spożywania alkoholu oraz przypominać dorosłym, by podejmowali odpowiedzialne decyzje przy spożywaniu alkoholu.”- uzasadnia stworzenie strony Kristin Wolfe – szefowa Polityki Alkoholowej w SABMiller.

Na stronie znajdziemy także wyjaśnienie fizycznych efektów powodujących kaca oraz najnowsze informacje o wpływie alkoholu na osoby cierpiące na cukrzycę lub kobiety w ciąży. Ale także tak unikalne informacje jak zawartości alkoholu, ziaren zbóż i węglowodanów w ponad 100 markach piwa z całego świata.

Alkohol a nasze ciało

Ilość alkoholu, jaka dostaje się do organizmu człowieka oraz to, jak on jest wchłaniany zależy od wielu czynników (min: szybkości picia, wagi, płci, stanu żołądka). Metabolizm alkoholu zachodzi w trzech etapach: wchłaniania, rozprowadzania i wydalenia.

Alkohol zaczyna być wchłaniany przez organizm człowieka poprzez błonę śluzową jamy ustnej i przełyku. Głównie jednak przenika do krwi poprzez ścianki żołądka (ok. 20%) oraz jelit (ok. 80%). Następnie alkohol rozprowadzany jest po organizmie przez krwiobieg: rozpuszcza się w krwi, i w miarę jak krew krąży po organizmie, wnika do każdej tkanki organizmu, rozpuszczając się w jej płynach. Najważniejsze narządy, takie jak wątroba, nerki, płuca i mózg, wchłaniają więcej alkoholu. Takie narządy jak mózg wykazują szczególną wrażliwość na alkohol oraz związki pokrewne, które mogą na nie niekorzystnie oddziaływać. Wchłanianie oraz rozprowadzanie alkoholu po organizmie nie trwa długo – spożyty alkohol dociera do narządów w ciągu zaledwie kilku minut. Z kolei za eliminację alkoholu z organizmu odpowiedzialna jest wątroba…

Pełna animacja wędrówki alkoholu przez ciało człowieka obrazuje animacja: http://www.abcalkoholu.pl/polski/index.asp?pageid=68

„Ludzie powinni potrafić podejmować świadome decyzje dotyczące spożycia alkoholu w oparciu o dokładne, wyważone informacje. Mogą wtedy oceniać osobiste ryzyko, jakie ponoszą oraz korzyści, jakie wynikają z picia alkoholu” – wyjaśnia Katarzyna Radecka Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju

Pulchne dziecko, nastolatek przy kości, otyły dorosły…

Dlaczego nie masz już siły na nic?

Skomentuj