W 2009 roku urodziło się w Polsce 440 tysięcy dzieci (po podsumowaniu danych GUS za okres styczeń-październik 2009). To rekordowa liczba z ostatnich lat baby boomu. Jednak czy cieszą się z tego pediatrzy, których w naszym kraju jest niespełna 7,5 tysiąca?
Lekarz pediatra to specjalista zajmujący się zdrowiem dziecka od momentu jego urodzenia, do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia. W 2008 roku według danych GUS liczba Polaków do 17-go roku życia wynosiła 7.349,7 tys. Na prawie 20% całego naszego społeczeństwa przypada garstka specjalistów –7.353 pediatrów (stan na dzień 30 czerwca 2008 r. według danych Naczelnej Rady Lekarskiej), przy czym 2.130 osób to lekarze powyżej 65. roku życia. Gdyby każde dziecko chciało iść do lekarza tylko raz w roku (a jest to pobożne życzenie profilaktyki chorób dziecięcych), to jeden pediatra rocznie musiałby przyjąć prawie tysiąc dzieci.
A co z sezonowymi grypami, wirusami, gdy w przychodniach lekarskich panuje wzmożony ruch? Co z planowanymi szczepieniami ochronnymi, wizytami kontrolnymi? Wniosek jest jeden – w Polsce brakuje lekarzy pediatrów, specjalistów od leczenia dzieci. Jak szacuje Polskie Towarzystwo Pediatryczne jest ich za mało o 4 tysiące. Brakuje także miejsc, gdzie rodzic znajdzie pełną specjalistyczną opiekę dla swojego dziecka. Skutek jest tylko jeden – 90 proc. polskich dzieci ma dolegliwości zdrowotne, a umieralność dzieci i młodzieży w Polsce jest o 40 proc. większa niż w krajach starej Unii Europejskiej (na podstawie danych Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego).
Celem pediatrii XXI wieku jest profilaktyka chorób wieku dziecięcego, w tym chorób cywilizacyjnych mogących wystąpić w przyszłości. Jest nim również wykrywanie chorób u dzieci i ich skuteczne leczenie – mówi dr n. med. Małgorzata Gołkowska, kierownik medyczny „Baby Clinic – Centrum Medyczne Twoje Dziecko”. Właściwe i wczesne postawienie rozpoznania przez lekarza pediatrę lub specjalistę z którym on współpracuje , umożliwia szybką i kompleksową diagnostykę i specjalistyczne leczenie już w warunkach ambulatoryjnych, przyjaznych dziecku i rodzicom, pozwalając uniknąć hospitalizacji lub znacząco ją skrócić, ograniczając narażenie dziecka na stres i ból. – dodaje M. Gołkowska.
Polska rzeczywistość nie rozpieszcza. Głównymi problemami młodych Polaków są otyłość, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie oraz próchnica. Powodem jest m.in. brak dostępu do lekarzy specjalistów, brak systematycznie prowadzonych programów profilaktycznych oraz opieki medycznej w szkołach. Nie we wszystkich przychodniach na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej przyjmują lekarze pediatrzy. Wizyta u specjalisty wymaga czekania w długiej kolejce. To powinno się zmienić, jednak uzależnione jest od budżetu państwa. Światełkiem w tunelu są inicjatywy prywatne, powstające kliniki specjalistyczne dla dzieci, jak na przykład Baby Clinic – Centrum Medyczne Twoje Dziecko w Warszawie. Baby Clinic może być wzorem dla innych tego typu placówek. Ta specjalistyczna przychodnia dla dzieci powstała w celu zapewnienia skoordynowanej opieki zarówno nad zdrowymi, jak i chorymi dziećmi. Opieka medyczna dziecka rozpoczyna się tutaj już od pierwszych tygodni ciąży, i jest prowadzona aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności.
W oparciu o standardy nowoczesnej pediatrii przychodnia Baby Clinic prowadzi także działalność pro zdrowotną w ramach szeroko pojętej profilaktyki i działalności edukacyjnej skierowanej do rodziców. Bo przecież to od rodziców zależy stan zdrowia dziecka, dlatego tak ważna w profilaktyce jest edukacja właśnie rodziców. I to rozpoczęta już na etapie prenatalnym, od pierwszych tygodni ciąży.
Humana, jako dostawca produktów żywieniowych dla niemowląt i małych dzieci, edukuje rodziców w temacie poprawnego odżywiania dzieci. Stale otrzymujemy pytania od rodziców jak właściwie dobrać dietę dziecka, jakie produkty podawać, co ma wpływ na alergię pokarmową. – mówi Agata Chodakowska, Product Manager Humana. Cenimy sobie możliwość współpracy z kliniką Baby Clinic w ramach prowadzonych dla rodziców bezpłatnych porad dietetycznych organizowanych w przychodni. Mamy nadzieję, że nasze spotkania wpiszą się na stałe zarówno do kalendarza przychodni, jak i kalendarzy rodziców, i przyczynią się do lepszego stanu zdrowia najmłodszych. – dodaje Chodakowska.
Inicjatywa prywatnej kliniki i producenta wysokiej jakości produktów żywieniowych dla niemowląt i dzieci może być przykładem poprawnie prowadzonej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu (social responsibility) obu tych firm oraz zrozumienia problemu współczesnej pediatrii w Polsce.