Kolejna edycja konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii 2017 już za nami, który w tym roku został przeprowadzony aż w czterech krajach. Podczas konkursu studenci pielęgniarstwa mieli za zadanie zaproponować rozwiązania usprawniające codzienną opiekę nad osobami starszymi, w tym również chorującym na demencję. 19 kwietnia w Pałacu Królewskim w Sztokholmie Jej Wysokość Królowa Sylwia oficjalnie zakończyła tegoroczną edycję i pogratulowała zwycięzcom nagrody.
Cztery pomysły – cztery rozwiązania wspierające opiekę
Tegoroczna edycja konkursu obfitowała w szereg pomysłów, które miałyby usprawnić codzienną opiekę nad osobami starszymi i chorującym na demencję, poprawić jakość ich życia, jak również ułatwić pracę samym opiekunom – podkreśla Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, organizator polskiej edycji Konkursu. Spośród setek zgłoszeń, które wpłynęły do organizatorów konkursu w każdym z krajów, wyróżniono pomysły, które urzekły jury swoją prostotą i były odpowiedzią na potrzeby w opiece nad osobami starszymi. Każdy z nich w pewien sposób nawiązywał także do specyfiki oraz standardów opieki w poszczególnych krajach – dodaje.
– Przyglądając się pracom tegorocznych laureatek Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii można śmiało powiedzieć, że każdy z tych pomysłów wskazywał na dużą kreatywność, zaangażowanie w tematykę opieki nad osobami chorującymi na demencję, jak również ogromną świadomość wyzwań i potrzeb jakie się z nią wiążą – tłumaczy mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, przedstawicielka jury polskiej edycji konkursu. Z pewnością możliwość wdrożenia tych rozwiązań w życie byłaby niezwykłym ułatwieniem zarówno dla pielęgniarek i opiekunów, jak również samych pacjentów – dodaje.
Nowoczesne technologie i rozwiązania przywołujące emocje
Tegoroczne zwycięskie pomysły opierały się zarówno na wykorzystaniu w opiece nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mogą w znacznym stopniu pomóc pielęgniarkom w sprawowaniu opieki nad chorymi, jak i terapii przywołujących emocje i ułatwiających nawiązanie relacji z chorym. Jednym z technologicznych rozwiązań tegorocznego konkursu jest pomysł laureatki z Finlandii. Katri Sajama zaproponowała stworzenie dźwiękowego systemu wbudowanego w drzwi pokoi podopiecznych, który po naciśnięciu klamki, symulując głos znajomej pielęgniarki bądź członka rodziny podopiecznego, tłumaczyłby gdzie dana osoba się znajduje i uspakajał chorego. Jak zawraca uwagę laureatka osoby z demencją często czują się zagubione, nie wiedzą kim są ani gdzie przebywają, szukając pomocy próbują wyjść na zewnątrz, niestety najczęściej spotykają się z barierą zamkniętych drzwi, które mają je chronić. Tego typu rozwiązanie mogłoby uspokoić i wyciszyć pacjentów, sprawić, że słysząc znajomy głos, mogliby poczuć się bezpiecznie.
Innym technologicznym rozwiązaniem, mającym z kolei pomóc w organizacji opieki nad osobami starszymi jest pomysł laureatki z Niemiec – Berit Ehmann, która zaproponowała opracowanie systemu powiadomień, wspomagającego pracę opiekunów w domach opieki, który w jasny sposób sygnalizowałaby personelowi, jakiego rodzaju i jak pilnej pomocy potrzebuje podopieczny. Często pielęgniarki proszone o pomoc nie wiedzą czy dane wezwanie pacjenta związane jest z zagrożeniem jego zdrowia i życia, czy może to prosta pomoc przy skorzystaniu z toalety, podaniu szklanki wody. Stąd, zdaniem laureatki, wdrożenie systemu, który sygnalizowałaby jakiej kategorii jest dana potrzeba pacjenta, pozwoliłoby na bardziej komfortową i jednocześnie efektywniejszą opiekę.
Pomysł, który został najwyżej oceniony w Polsce dotyka obszaru emocji i wspomnień osób chorych. Jest to pudełko „Niezapominajka”, służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję i pozwalające przywołać pacjentowi dawne wspomnienia.
Kolejna edycja Konkursu już na jesieni
Jak podkreślają organizator konkursu oraz eksperci opieka nad osobą chorującą na demencję to wielki trud i duże wyzwanie, stąd bardzo cieszy, gdy nad problemem osób starszych pochylają się młode osoby. To właśnie młodzi, pełni pasji, energii i nowych pomysłów są nadzieją na rozwój zawodu pielęgniarstwa i pomocy osobom starszym – argumentuje Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover – Cieszy nas rosnące zainteresowanie konkursem i wykazują chęć i pasję do opiekowania się seniorami. Mamy nadzieję, że tendencja ta będzie wciąż rosła, a razem z nią wzrastać będzie jakość opieki. Gorąco zachęcamy więc wszystkich do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji konkursu – dodaje.
Już w październiku 2018 roku Swedish Care International, we współpracy z Fundacją Medicover otwiera rejestrację zgłoszeń do następnej edycji konkursu. W Polsce studenci pielęgniarstwa oraz studiów medycznych ze specjalizacją pielęgniarską będą mogli przesyłać swoje pomysły poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.queensilvianursingaward.pl, na której znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.