zamknij
86% Polaków uważa, że leki są za drogie – czy jest na to recepta?

86% Polaków uważa, że leki są za drogie – czy jest na to recepta?

5 lutego 20141536Views

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. To także zdecydowanie więcej pieniędzy w kieszeni. Kiedy jednak zdrowie zawodzi, jesteśmy zmuszeni poszukać skutecznego panaceum. Miesięcznik „Reader’s Digest” postanowił zbadać, czy w opinii Polaków, Niemców, Rumunów i Czechów apteki żądają zbyt wysokich cen za oferowane produkty i zadał ankietowanym pytanie, czy chcieliby zaopatrywać się w leki bezpośrednio u lekarzy, gdyby dzięki temu ich cena była niższa.

Sondaż „Reader’s Digest” pokazał, że – bez względu na narodowość – zdecydowana większość ankietowanych jest zdania, że apteki żądają zbyt wygórowanych cen za oferowane produkty.

Najbardziej jednomyślni w tej kwestii okazali się mieszkańcy Czech. Jak dowodzą wyniki sondażu 9 na 10 ankietowanych uważa, że leki dostępne w czeskich aptekach są zdecydowanie za drogie. Polacy również nie kryją w tym temacie niezadowolenia. Aż 86% mieszkańców naszego kraju jest zdania, że apteki oferują farmaceutyki po zbyt wygórowanych cenach. Z tym poglądem zgadza się 85% Rumunów i – co ciekawe – jedynie 66% Niemców.

Wyniki sondażu pokazują, że w opinii większości badanych ceny leków oferowanych przez apteki są zbyt wysokie. Czy istnieje na to recepta? W przeprowadzonym badaniu respondenci mieli także zadeklarować, czy byliby skłonni zakupić leki bezpośrednio u lekarza, gdyby dzięki temu ich cena była niższa. Mogłoby się wydawać, że opcja tańszego zakupu powinna zachęcić wszystkich do skorzystania z oferty, jednak deklaracje ankietowanych okazały się dość zaskakujące.

Najbardziej entuzjastyczni wobec pomysłu okazali się Czesi. Ponad ¾ mieszkańców tego kraju chętnie zaopatrywałoby się w leki u lekarzy, gdyby dzięki temu miały by one być tańsze. Średnio co drugi ankietowany Polak (55%) jest tego samego zdania. W Rumunii opinie są podzielone po równo – połowa rumuńskich ankietowanych chętnie skorzystałaby z opcji zakupu leków u lekarzy, druga – opowiada się za tradycyjnym zakupem farmaceutyków w aptekach. Na tle pozostałych narodów biorących udział w badaniu najmniej skłonni do zakupu leków bezpośrednio u lekarzy są mieszkańcy Niemiec (34%).

Sutricon zmniejszy blizny po zimowych kontuzjach

Morderca XXI wieku – Rak, czyli jak go oswoić, by wygrać życie

Skomentuj