zamknij
Baby boom w Zabrzu. Wielki wzrost liczby porodów

Baby boom w Zabrzu. Wielki wzrost liczby porodów

5 listopada 20151544Views

O blisko połowę wzrosła w 2015 roku liczba dzieci urodzonych w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Baby boom w Zabrzu to efekt otwarcia rok temu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.
Nowoczesne Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka obchodzi właśnie pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności. Placówka bardzo szybko stało się kolejną medyczną wizytówką Zabrza. Pacjentki doceniają kompetencje personelu medycznego, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki.
Potwierdzają to statystyki. W okresie od 1 listopada 2014 roku do 31 października 2015 roku w zabrzańskim szpitalu urodziło się 1367 dzieci. Rok wcześniej – 934, co oznacza wzrost o blisko 47 proc. O blisko 29 proc. wzrosła liczba pacjentek przyjętych na oddział ginekologiczno-położniczy (1367 w okresie 1.11.2014 – 31.10.2015, 934 – rok wcześniej). Liczba porad w Poradni Położniczo-Ginekologicznej i Diagnostyki Prenatalnej również wzrosła, o ok. 10 proc. (z 1424 do 1565).
Zdaniem prezesa Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr n. med. Mariusza Wójtowicza, na sukces Centrum złożyło się kilka czynników. – Mamy nowoczesny budynek, jeden z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, zaprojektowany właśnie po to, by służyć pacjentkom. Mamy znakomity personel medyczny, który ciągle wzmacniamy. Pacjentki doceniają też, że oferujemy im kompleksową opiekę. Obok pomocy lekarzy, mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych, czy diabetologicznych. W planach jest uruchomienie wspólnie ze Śląskim Centrum Chorób Serca poradni kardiologicznej dla kobiet w ciąży. Ciągle wzbogacamy naszą ofertę – mówi prezes Mariusz Wójtowicz.

Specjalnością Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu stały się porody w wodzie. Pierwsze dziecko urodzone w ten sposób w Zabrzu przyszło na świat 31 grudnia 2014 roku. Przez rok działalności placówki urodziło się w ten sposób 32 dzieci. – Takie porody trwają  krócej i są mniej bolesne. Kobiety szybciej wracają do formy, a dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Porody do wody obywają się bez interwencji medycznych. Coraz więcej przyszłych matek zgłaszających się do Centrum pyta właśnie o tę formę porodu – podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz.
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się także w leczeniu endometriozy – choroby dotykającej około 15 proc. wszystkich kobiet, głównie te w wieku rozrodczym. Zabrzańska placówka, dzięki jednej z najlepiej wyposażonej w Polsce multimedialnej sali do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów skutecznie pomaga pacjentkom z tym schorzeniem.

W Centrum działa szkoła rodzenia ”Centrum Edukacji Okołoporodowej”, jedna z najlepszych tego typu placówek w regionie. Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne, dietetyk i seksuolog. Kurs prowadzony są w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować przyszłych rodziców do porodu i świadomego rodzicielstwa. Podczas zajęć pary zdobywają rzetelną wiedzę oraz umiejętności, co pozwala na zmniejszenie lęku związanego z porodem oraz rodzicielstwem.

Budynek Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka ma powierzchnię ponad 1800 m2. Umowa na budowę Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka została podpisana w maju 2013 roku, miesiąc później ruszyły prace budowlane, które trwały 15 miesięcy. Wykonawcą była spółka Warbud. Inwestycja Szpitala Miejskiego kosztowała 43 mln zł, była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest organem prowadzącym placówki.

Photo credit: Herkie / Foter.com / CC BY-SA

Polacy coraz częściej korzystają z masażu

Hemoroidy – wstydliwy i powszechny problem

Skomentuj