zamknij
Dobry wzrok od kołyski

Dobry wzrok od kołyski

19 listopada 20111287Views

Czy to możliwe, że dziecko, które według rodziców dobrze widzi, może mieć wadę wzroku? Okuliści twierdzą, że tak. O dobry wzrok warto więc zadbać już od pierwszych chwil życia niemowlęcia.

W pierwszych miesiącach życia narząd wzroku nie funkcjonuje jeszcze w pełni sprawnie. Do tych przejściowych kłopotów należy m.in. nadwzroczność fizjologiczna. Wstępuje u około 80% niemowląt, polega na gorszym widzeniu z bliska i w większości przypadków z wiekiem zupełnie ustępuje. Jednak u dzieci, u których wada ta pozostaje, może objawiać się np. niechęcia do czytania. Zdarzają się więc i takie sytuacje, że chociaż rodzice są pewni, że ich szkrab widzi dobrze, faktycznie ma on jednak wadę wzroku. Dzieje się tak, gdyż oko dziecka potrafi dopasować swój układ wzrokowy do oglądanych przedmiotów. Warto więc badać wzrok naszym pociechom w pierwszym i piątym roku życia.

To dobrze, gdy maluch naśladuje miny

Inne dolegliwości przejściowe wieku niemowlęcego to problemy z koordynacją oczu, co objawia się np. niemożnością utrzymania wzroku na jednym punkcie. Po upływie trzech miesięcy wzrok powinien się samoistnie skorygować. Z reguły pięciomiesięczny maluch zaczyna używać jednocześnie obu oczu, wodzi wzrokiem za przedmiotami, sam z zaciekawieniem ogląda świat dookoła. Etap naśladowania min, który pojawia się między 8. a 15. miesiącem może upewnić nas, że wzrok rozwija się prawidłowo.

DHA potrzebne do budowy siatkówki oka

Na narząd wzroku niemowlęcia do 12 miesiąca życia dobrze wpływa kwas DHA z grupy kwasów omega 3, który jest ważnym materiałem budulcowym siatkówki oka. Według nowych wytycznych Komisji Europejskiej i rekomendacji polskiej Grupy Ekspertów z zakresu pediatrii niemowlętom do 12. miesiąca życia powinno się dostarczać 100 mg DHA dziennie.

„W przypadku karmienia piersią DHA może być dostarczane wraz z pokarmem matki, o ile ma ona w swojej diecie zapewnioną wystarczającą podaż kwasów z grupy omega 3. W tym celu specjaliści zalecają spożywanie tłustych ryb morskich co najmniej dwa razy w tygodniu lub suplementację odpowiednimi preparatami dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednym z nich jest nowoczesny suplement diety Pregna 250 DHA, który zawiera wymaganą dawkę tego ważnego składnika.” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Badania pacjenta przed planową hospitalizacją

Kwasy omega–3 niezbędnym składnikiem diety

Skomentuj