zamknij
Gdzie, za ile, jak długo – przeciętny Polak na wakacjach

Gdzie, za ile, jak długo – przeciętny Polak na wakacjach

18 czerwca 20131385Views

Według opublikowanych właśnie wyników badań* ponad połowa Polaków planuje w tym roku urlopowy wyjazd. Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność wydamy najczęściej do 2,5 tys. zł, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni.

Chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków, to jednak liczba osób, które pozostaną w domu zmniejszyła się o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jak w wakacyjnych upodobaniach różnią się mieszkańcy poszczególnych województw?

– W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 mln rodaków, czyli więcej niż co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (52%). W największej liczbie wyjeżdżają mieszkańcy województwa lubuskiego (zadeklarowało to 75%) i dolnośląskiego (62%). Najrzadziej na wakacjach będzie z kolei można spotkać mieszkańców warmińsko-mazurskiego – tylko 33% planuje wyjazd i świętokrzyskiego (40%). Wśród tych, którzy skorzystają z urlopu najpopularniejsza w skali całego kraju będzie Chorwacja, która wyprzedziła zeszłorocznego lidera Hiszpanię – wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

W lubuskim się ubezpieczamy w lubelskim nie

Sześciu na dziesięciu Polaków wyjeżdżających na wakacje za granicę (dokładnie 58%) planuje wykupić ubezpieczenie. To dosyć dużo (choć nieco mniej niż rok temu), jednak niepokojące wydaje się, że aż 42% nie widzi potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzyjemnych sytuacji za granicą. – Świadczy to o braku świadomości wielu Polaków, jak nieprzyjemne i kosztowne mogą się okazać wakacje bez polisy. To dziwi, tym bardziej, że koszt takiego ubezpieczenia w przeliczeniu na jeden dzień to zaledwie 5 – 6 złotych, czyli znacznie mniej niż np. butelka chorwackiego wina. Taka kwota w zestawieniu z całą wartością wyjazdu stanowi jej ułamek. Brak ubezpieczenia może okazać się opłakany w skutkach, bowiem bez względu na destynację, koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, a szpital nie wypuści nas przed opłaceniem rachunku. W porównaniu z większością krajów UE w Polsce poziom świadomości wysokich kosztów samodzielnego leczenia na wakacjach jest bardzo niski. Statystyczny Niemiec czy Francuz nie wyobraża sobie wyjazdu bez ubezpieczenia, a Polacy decydują się na oszczędzanie na polisach, uważając je za niepotrzebny wydatek. Co ciekawe, wielu z nas rezygnuje z zakupu ubezpieczenia, gdyż przy poprzednim wyjeździe zakupiło polisę, ale nie miało potrzeby z niej skorzystać – mówi Tomasz Brożyna, dyrektor pionu sprzedaży i marketingu Mondial Assistance, właściciela serwisu ubezpieczeniowego Elvia.pl.

Najbardziej zapobiegliwi i skorzy do wykupienia ubezpieczenia turystycznego są mieszkańcy województw lubuskiego, śląskiego, opolskiego i pomorskiego. Najmniejsze zainteresowanie takimi polisami wykazują mieszkańcy lubelskiego i zachodniopomorskiego. Polacy pytani o powody zakupu polisy najczęściej odpowiadają, że lubią czuć się bezpiecznie (83%).

Samodzielnie i samochodem

Aż ¾ Polaków swój główny zagraniczny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie (82% w podlaskim i dolnośląskim). Największy udział biur podróży w organizacji naszych wakacji badanie pokazało w podkarpackim, gdzie 31% pytanych planuje skorzystać z touroperatora (średnia krajowa to 23%). – Polacy pytani, jakie widzą plusy korzystania z takiej pomocy najczęściej odpowiadają, że dzięki pośrednictwu biur podróży nie muszą martwić się o formalności – wskazało na to aż 78%. Bardzo ważnym argumentem, decydującym o zakupie oferty w placówce jest gwarancja wiarygodności. Oczywiście badani doceniają również korzystną cenę jaką dzięki doświadczeniu i lepszej pozycji negocjacyjnej z hotelami czy przewoźnikami mogą zaproponować touroperatorzy. Ten fakt docenia 14% badanych w Polsce – mówi Krzysztof Piątek prezes biura podróży Neckermann Polska.

Korzystając z ofert wyspecjalizowanych firm wakacje najczęściej wykupujemy w tradycyjny sposób w placówce (79%), z Internetu korzysta 21%.

63% pytanych na wakacje pojedzie własnym samochodem – najwięcej w kujawsko-pomorskim 82%, najmniej w podlaskim i dolnośląskim – odpowiednio 52% i 51%. W dalszej kolejności wskazywano samolot 22% (ale aż co trzeci mieszkaniec woj. podlaskiego i tylko 18% z małopolskiego). Kolejna pod względem ilości wskazań odpowiedź to pociąg (17% zwolenników tego środka lokomocji na Dolnym Śląsku, średnia dla kraju to 11%).Główny wyjazd wakacyjny będzie trwał 11 i więcej dni (połowa odpowiedzi w kraju). Największa liczba tak długo wypoczywających jest na Pomorzu w opolskim. Na drugim biegunie są krótkie wakacje poniżej 5 dni. Chociaż w skali całego kraju planujących taki wypoczynek jest tylko 5% to na Podkarpaciu aż 24% pytanych może sobie pozwolić na ledwie tygodniowe wakacje.

Chociaż na żadne wakacje nie pojedzie aż 47% Polaków, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 6 pkt. procentowych. 1/5 badanych na ostatnim wyjeździe urlopowym była aż pięć i więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach. Najczęstszy powód to brak pieniędzy – podała go co druga osoba (w warmińsko-mazurskim sześciu na dziesięciu pytanych, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu tylko co trzeci). Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego jest poniżej 1 tys. zł. w ubiegłym roku na wyjeździe wypoczywał prawie co drugi Polak (48%).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób.

Polska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemy

Endoprotezy tańsze niż amputacja w leczeniu raka kości

Skomentuj