zamknij
Nieosiągalna dotychczas jakość obrazowania coraz bardziej dostępna dla lekarzy

Nieosiągalna dotychczas jakość obrazowania coraz bardziej dostępna dla lekarzy

18 września 2018972Views

Kolejne zwycięstwo krakowskich inżynierów na kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To nie koniec pasma sukcesów krakowskiej firmy MedApp. Po podwójnej nagrodzie za najlepsze prezentacje przyznanej podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium, do innowatorów trafiło kolejne wyróżnienie. Tym razem pracę inżynierów doceniono podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie, wręczając im nagrodę za najbardziej innowacyjny produkt.

W miniony piątek w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przyznano nagrody najbardziej innowacyjnych produktów zaprezentowanych w ramach Digital Cardio Area XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Decyzję podejmowała komisja konkursowa, w składzie której znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Danuta Czarnecka, prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, dr hab. n. med. Paweł Krzesiński oraz Adrian Szulczyński. Zdaniem jurorów na wygraną zasłużył właśnie MedApp S. A. – innowacyjna firma z sektora med-tech, która podczas prezentacji „Mixed reality – nowa opcja prezentacji echokardiogramów trójwymiarowych” przedstawiła swoje czołowe rozwiązanie, czyli system CarnaLife Holo®. Rewolucyjna technologia wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, wizualizując za pomocą gogli Microsoft HoloLens hologram struktury serca pacjenta na podstawie danych uzyskanych podczas badań diagnostycznych. Choć jeszcze niedawno cyfrowa innowacja traktowana była jedynie jako ciekawy gadżet z pogranicza medycyny i informatyki, dziś rosnąca liczba specjalistów uznaje ją za nową, nieosiągalną dotychczas jakość obrazowania.

– Otrzymanie nagrody na głównej polskiej konferencji kardiologicznej – i to właśnie w Krakowie, z którego jako firma się wywodzimy – będzie miało kluczowe znaczenie w najważniejszej dla nas fazie, czyli etapie wdrażania produktu. Wygrana to też na pewno silny atut przy rozmowach partnerskich – mówi Jakub Kamiński, dyrektor technologii 3D, MedApp S.A.

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości, która nakłada strukturę serca na otoczenie, a zarazem pozwala nią dowolnie manewrować za pomocą gestów oraz komend głosowych, to technologia, która ma potencjał całkowitego zrewolucjonizowania sposobu, w jaki dziś myślimy o zabiegach i operacjach chirurgicznych. Jak zapewnia prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych oraz członek Rady Naukowej działającej przy firmie MedApp S.A., wyświetlające hologram serca gogle to rozwiązanie komplementarne wobec dotychczasowych technologii obrazowania, które nie tylko skraca czas przygotowania poprzez efektywniejsze zaplanowanie zabiegu przez operatora. Kolejną zaletą jest to, że sprzęt pozwala bowiem uwydatnić z częstego szumu danych strategiczne cechy narządu – nie zawsze zauważalne dla mniej doświadczonych w dziedzinie.

– CarnaLife Holo bazuje na dowolnych źródłach danych – tomografii, rezonansie magnetycznym, angiografii rotacyjnej czy echokardiografii. To nowa percepcja patrzenia na organ, która pozwala zobaczyć materie niedostępne w dotychczasowych technikach obrazowania. Dzięki matematycznej filtracji danych lekarz widzi je w inny sposób, co pozwala mu na przykład na zmianę decyzji – tłumaczy Mateusz Kierepka, prezes MedApp S.A.

Innowacyjne rozwiązanie krakowskiej firmy przekonuje coraz więcej podmiotów publicznych i prywatnych, a kolejne jednostki naukowe i lecznicze decydują się na współpracę z MedAppem. Dla inżynierów to informacja, że na obrany przez nich kierunek rozwoju jest w świecie medycyny faktyczne zapotrzebowanie, a technologia z sukcesem wpisuje się w główny cel i filozofię zespołu, czyli realną pomoc lekarzom w ich codziennej pracy. Nie ulega wątpliwości, że rozszerzona rzeczywistość może skutecznie sprawdzić się również w innych w innych dziedzinach. Dlatego też MedApp planuje rozszerzenie swojej działalności o kolejne specjalizacje, tym razem wskazując na onkologię.

Źródło: www.newsrm.tv

Europejska społeczność związana z nowotworami głowy i szyi łączy siły w celu zrozumienia tej rzadkiej formy raka

Kardiolodzy uczą się o grypie

Skomentuj