zamknij
Okiem eksperta: jak skutecznie walczyć z łysieniem androgenicznym?

Okiem eksperta: jak skutecznie walczyć z łysieniem androgenicznym?

22 października 20131613Views

Najczęstszą przyczyną łysienia androgenicznego u mężczyzn jest nadmiar testosteronu. Proces utraty włosów nie jest jednak nieodwracalny i dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dermatologicznym można wygrać tę nierówną walkę w sposób bezpieczny i nieinwazyjny.

Jak powstaje problem?
Człowiek traci dziennie około 100-200 włosów i nie jest to zjawisko, które powinno nas niepokoić. Kłopot pojawia się wtedy, gdy ich liczba staje się dwukrotnie większa, a włosy znacznie przerzedzają się na czubku głowy i w okolicach skroni. Do łysienia androgenicznego dochodzi wtedy, gdy enzym 5-alfa-reduktaza, konwertuje testosteron w dihydrotestosteron – jeden z dominujących męskich androgenów. W wyniku tego procesu DHT wiąże się z receptorami na mieszkach włosowych i doprowadza do ich stopniowej miniaturyzacji. Od tej chwili włos staje się cieńszy, aż w końcu obumiera, powodując widoczne prześwity skórne. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu choroby jest niedostateczna dbałość o odżywianie i pielęgnację skóry głowy. Wysoki poziom hormonów powoduje nadmierną aktywność gruczołów łojotokowych, a te pogarszają kondycję i budowę włosa.

Ta przypadłość ma często charakter dziedziczny i jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Stąd nie tak trudno oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska w kolejnych pokoleniach.

Szukając rozwiązania
Jest wiele sposobów radzenia sobie z niekomfortowym, często wstydliwym procesem łysienia. Prowadząc badania nad procesem utraty włosów i możliwością ich odbudowy, otrzymano wyniki, które pokazują, że proces osłabienia mieszków przez DHT można skutecznie odwrócić: używając do tego specjalistycznych preparatów, opracowanych przez lekarzy dermatologów. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów o właściwościach wspomagających, jednak nie wszystkie mają naturalny skład, co jest szczególnie ważne w procesie odbudowy struktury delikatnego włosa. Z myślą o bezpiecznej i efektywnej terapii opracowano Revivogen – preparat dermatologiczny oparty na dobroczynnych kwasach alfa – i gamma-linolenowych. Preparat odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych w trzech krokach:

  • W początkowej fazie kuracji wychwytuje enzym 5AR i w znacznym stopniu ogranicza produkcję DHT
  • Blokuje powstały wcześniej DHT i przeciwdziała jego połączeniu z receptorami na mieszkach włosowych
  • Pobudza uśpione mieszki włosowe i aktywuje cykl wzrostu włosa


– Kuracja właściwa trwa od 6 do 8 tygodni. W tym okresie należy używać preparatu codziennie – mówi Ewa Korszewska, ekspert firmy POLMAX, jedynego dystrybutora preparatu Revivogen na rynek polski. Najlepiej jeśli połączymy terapię ze wspomagającym działaniem oczyszczającego szamponu, który likwiduje sebum i nadmiar DHT oraz odżywką, pogrubiającą i odbudowującą zniszczoną strukturę włosa. W 6 tygodniu stosowania Revivogenu pojawiają się nowe, widocznie zagęszczone włosy, a fryzura zaczyna nabierać puszystości. Maksymalne efekty osiągniemy między 12 a 18 tygodniem codziennego stosowania preparatu. – dodaje ekspert POLMAX.

Dolegliwość łysienia androgenowego, choć rzadziej, dotyka także kobiet. Bez żadnych przeciwskazań mogą one sięgnąć po terapię preparatem, zyskując pewność, że nie wywoła on niepożądanych skutków ubocznych.

Jak dbać o włosy w procesie rekonwalescencji
Zmęczone i osłabione włosy wymagają szczególnej opieki i troski. Chcąc uchronić podatne na uszkodzenia mieszki należy długotrwale stosować przeznaczone do tego preparaty, a także zmienić dietę na bogatą w witaminy i minerały oraz dołożyć starannie dobraną suplementację. Warto zaopatrzyć się w produkty zawierające żelazo, cynk, selen i krzem. Wybierając szampon, zwróćmy uwagę na ten najbardziej naturalny, pozbawiony nadmiaru substancji chemicznych. Równie ważna jest regularność w stosowaniu odżywek i masek do włosów.

Wskazane jest również pozostanie pod kontrolą dermatologa, który, w razie nawrotu, szybko zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Łysienie androgeniczne to proces, który można odwrócić. Dzięki opracowanym przez specjalistów preparatom, leczenie staje się niekłopotliwe i wymaga niewiele więcej uwagi niż codzienna higiena.

Nora Bode: skóra głęboko odżywiona

Chińska tradycja dla zdrowia i urody

Skomentuj