zamknij
Przeszczep macicy?

Przeszczep macicy?

26 lipca 20111438Views

Chirurdzy ze Szwecji, którzy są wspierani przez międzynarodowy zespół lekarzy różnych specjalności, przygotowują się właśnie do serii zabiegów, które mogą całkowicie zmienić życie wielu młodych kobiet. Zamierzają oni przeszczepić córkom macice pobrane wcześniej od ich matek.

Przypominamy, że analogiczny zabieg dokonany w 2002 roku zakończył się koniecznością usunięcia przeszczepionego organu. Natomiast w 2007 roku z wykonywania takich operacji zrezygnowali czasowo transplantolodzy amerykańscy.

Transplantologia jest to dziedzina medycyny rozwijająca się niezwykle szybo, ale z przeszczepianiem pewnych organów nadal są duże problemy. Do problematycznych – pod względem ewentualnego przeszczepu – organów należą m.in. żeńskie narządy płciowe. Jak zostało wspomniane wcześniej – macicę pierwszy raz przeszczepiono prawie 10 lat temu, ale pojawiły się wówczas poważne powikłania i organ trzeba było usunąć.

Specjaliści ze Szwecji ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Göteborgu twierdzą, że dotychczasowe niepowodzenia spowodowane były niedostatecznym przygotowaniem wykonujących je zespołów. Według niech należało dokładniej wypróbować nowy rodzaj przeszczepu na zwierzętach – zanim podjęto próbę wykonania zabiegu u kobiet.

To właśnie z powodu niedostatecznego przygotowania zespołu dojść mogło wówczas do zakrzepicy naczyń i w rezultacie do martwicy przeszczepionego organu. Tym razem jednak szef zespołu transplatologicznego Mats Braennstroem przekonuje, że udało się opracować optymalną technikę tego rodzaju przeszczepu.

Do operacji zakwalifikowane zostało 10 par kobiet – głównie córek i ich matek. Seria operacji rozpocząć ma się na początku przyszłego roku. Być może pierwszą parą, która zostanie poddana zabiegowi będą Eva Ottosson i jej córka Sara, która z powodu zaburzenia rozwojowego urodziła się bez macicy. Jeśli zabieg się uda, lekarze planują także pomóc Sarze w zostaniu matką. Oznacza to, że kolejnym etapem leczenia będzie przeprowadzenie zabiegu in vitro. Powstały zarodek zostanie wszczepiony do pozyskanej od jej matki macicy.

Źródło: news.com.au

Pierwsze w Polsce operacje wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych InterStim leczącego choroby pęcherza moczowego

Nowoczesny rezonans magnetyczny w szpitalu uniwersyteckim

Skomentuj