zamknij
Urokliwa Łeba

Urokliwa Łeba

25 grudnia 20111562Views

Każde z miast położonych nad polskim morzem posiada swoją historię, swoiste atrakcje oraz niepowtarzalny klimat. Łeba jest jednym z tych miast. Potrafi zainteresować swoją historią oraz przyciągnąć atrakcjami w mieście i okolicach. Jest położone pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami oraz w pobliżu parku narodowego z malowniczymi ruchomymi wydmami. A to nie wszystko co można zobaczyć w Łebie.

Jeśli się wybieramy nad morze to jednym z miast, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Łeba.

Pierwsze zapiski o Łebie pochodzą z roku 1282. Nazwa miasta w początkach jego istnienia podlegała kilku modyfikacjom. Obok wymienionej w akcie lokacyjnym nazwy Lebemunde, występują w późniejszym czasie określenia Lebe, Lebemonde, Levemunde (ok. 1510 r.), Leve (1514 r.) i Lebamünde (1524 r.). Ostateczna nazwa Leba (Łeba) pochodzi z okresu odbudowy miasta na prawym brzegu rzeki, ok. 1570 roku.

W mieście jest wiele miejsc wartych zobaczenia np. najstarszy budynek. Jest on zachowanym przykładem osiemnastowiecznej architektury. Mieści się przy ulicy Kościuszki 86.

Neptun – hotel położony na plaży wschodniej jest bardzo ciekawą i atrakcyjną budowlą Łeby. Położony jest w szczególnie urokliwym miejscu na skarpie wydmy morskiej. Jego budowę rozpoczęto w roku 1901, a uroczystego otwarcia dokonano 1903 roku.

Św. Mikołaj jest opiekun rybaków i żeglarzy. Kościół pod jego wezwaniem jest najstarszym zabytkiem miasta wybudowano go w XIV wieku. W jego pobliżu w XIV w. znajdowała się „stara Łeba” – pierwotna osada. Niestety ogromne sztormy zniszczyły budowlę pozostawiając jedynie jej fragment.

Port Marina Łeba jest pierwszym portem jachtowym tego typu zrealizowanym na polskim wybrzeżu. Marina to mały lub średni port używany głównie przez jachty. Wyposażony w pomosty stałe umożliwiające bezpieczne dobijanie jednostek.
Dom do góry nogami. Wygląda jak zwykły dom z ta różnicą, że stoi na dachu i dodatkowo jest lekko pochylony. Wewnątrz są pomieszczenia jak w każdym domu z typowym wyposażeniem jednak z punktu widzenia obserwatora na suficie.

Oprócz wymienionych wyżej ciekawych miejsc w mieście liczne atrakcje znajdują się również w okolicy miasta. Ruchomych wydmy znajdują się w Słowińskim Parku Narodowym. Olbrzymie połacie piasku ok. 500 ha tworzące wydmy są niesamowitym widokiem, osiągają wysokość nawet 42m n.p.m. i przenoszone są wiatrem wędrując z szybkością 3-10m w ciągu roku. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy z najwyższą Górą Łącką. Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok. Na zachodzie rozciąga się widok na piaszczystą pustynię, na której krańcu widać Latarnię w Czołpinie.

Jezioro Łebsko jest zaliczane do jezior przybrzeżnych. Położone jest na Wybrzeżu Słowińskim, w Dorzeczu Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest ono oddzielona od Morza Bałtyckiego Mierzeją Łebską. Graniczy ono z mierzeją na długości prawie 17km z wydmami ruchomymi.

Wyrzutnia rakiet. Podczas II Wojny Światowej, od 1940 roku znajdował się tutaj niemiecki poligon doświadczalny. Podczas wojny testowano tu rakiety przeciwlotnicze Rheintochter oraz rakiety balistyczne Rheinbote. Obecnie na jego terenie możemy zwiedzić ciekawą wystawę militarną.
Wyruszając z Rąbki do samych wydm poruszamy się przez Sowiński Park Narodowy. Został on utworzony w 1967 roku rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 września 1966 r. Jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Położony jest w środkowej części polskiego wybrzeża.

Muzeum Wsi Słowińskiej to skansen w Klukach k. Smołdzina. Otwarcie skansenu nastąpiło w 22 września 1963 roku. Wówczas zorganizowano w jednej z zagród, zbudowanej w połowie XIX wieku i zachowanej w miejscu pierwotnej lokalizacji stałą ekspozycję prezentującą kulturę Słowińców czyli ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno i Łebsko.

Wymieniłem te miejsca aby zachęcić do odwiedzenia Łeby. Miasto i okolice ma oprócz tych wymienionych wielu innych miejsc.

źródło: http://www.publikuj.org/

Praga atrakcje turystyczne i zabytki

Bułgaria- miejsce na wczasy o każdej porze roku

Skomentuj