W Polsce średnio 47 kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie na chorobę tę umiera ok. 6 tys. Polek. W dużej mierze wynika to z tego, że wiele kobiet nie potrafi badać swoich piersi lub… nie znajduje na to czasu.
Młody wiek nie chroni
Jak zauważa w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl psychoonkolog Adrianna Sobol, ekspertka firmy Braster: „Rak piersi nie dotyczy tylko kobiet 50 plus. Na chorobę tę zapadają także te w młodym wieku, 20-latki, 30-latki. U młodych kobiet przebiega ona często w znacznie bardziej inwazyjny sposób”. Tym większe znaczenie ma w ich przypadku profilaktyka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Warto dobrze się odżywiać oraz uprawiać sport.
Nie hoduj raka na własnej piersi
Nie wolno zapominać również o samodzielnym badaniu swoich piersi i braniu udziału w badaniach przesiewowych. Co ważne, „wczesne wykrycie choroby w większości przypadków pozwala na jej pełne wyleczenie. W związku z tym mammografia, USG i comiesięczne samobadanie piersi to podstawa” – informuje rozmówczyni.
Wiele kobiet nie potrafi się badać
Niestety kobiety rzadko badają swoje piersi. Często dlatego, że nie umieją tego robić lub nie znajdują na to czasu. Osoby, które nie wiedzą, jak badać się palpacyjnie (za pomocą dotykania i uciskania palcami), mogą skorzystać z urządzenia do badania piersi – Brastera. „Urządzenie pobiera obraz termograficzny piersi […]. Następnie jest on wysyłany przez aplikację do serwisu telemedycznego. Tam odbywa się analiza obrazu. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, w ciągu dwóch dni roboczych otrzymamy informację” – mówi ekspertka.
Adrianna Sobol – psychoonkolog, ekspertka firmy Braster.
dostarczył InfoWire.pl