zamknij
W Polsce powstanie dom dla rodzin hospitalizowanych dzieci. Czy dzięki temu będą one szybciej wracać do zdrowia?

W Polsce powstanie dom dla rodzin hospitalizowanych dzieci. Czy dzięki temu będą one szybciej wracać do zdrowia?

25 września 20171244Views

Jedną z najważniejszych rzeczy dla hospitalizowanych dzieci jest bliskość rodziców. Niestety często nie mieszkają oni w mieście, w którym znajduje się szpital – czasami są od niego oddaleni nawet o kilkaset kilometrów – i ich kontakt z dzieckiem jest utrudniony. Oczywiście zawsze można wynająć pokój w hotelu, ale na dłuższą metę jest to rozwiązanie kosztowne, a więc nie dla każdego. Powstają jednak specjalne domy przyszpitalne, w których mogą zatrzymywać się rodziny chorych dzieci. Niedługo w Polsce zostanie wybudowany drugi taki obiekt.

Domy przyszpitalne, w których mogą mieszkać rodzice hospitalizowanych dzieci, powstają dzięki Fundacji Ronalda McDonalda. Na świecie takich obiektów jest już kilkaset. W Polsce – na razie jeden, w Krakowie. Wkrótce zostanie wybudowany drugi. Stanie on przy szpitalu pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 20 września został podpisany list intencyjny i niewykluczone, że już pod koniec przyszłego roku ruszy budowa. Są szanse, że otwarcie nowego Domu Ronalda McDonalda nastąpi już w roku 2019.

Budynek będzie miał kilka kondygnacji. Standardem nie będzie odbiegał od kilkugwiazdkowego hotelu. Oprócz 26 apartamentów w domu znajdą się m.in. jadalnie, kuchnie czy sale wspólne, w których rodziny chorych będą mogły spędzać razem czas, integrować się, odstresowywać i odpoczywać. Jednak przede wszystkim zamieszkanie w Domu Ronalda McDonalda pozwoli im przebywać jak najbliżej hospitalizowanych dzieci.

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Krzysztof Kłapa, członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda: „Na przykładzie krakowskiej placówki wiemy, że potrzeby są ogromne. Obłożenie wynosi tam blisko 100%. Właściwie wszystkie pokoje są zajęte przez cały czas […]. Pomysł, żeby wspomóc i umożliwić bezpłatny pobyt – bo rodzice za niego nie płacą – w luksusowych warunkach w pobliżu szpitala, odpoczynek, relaks, upranie czy ugotowanie czegoś, się sprawdza”.

„Przy okazji budowy Domu Ronalda McDonalda powstanie również przedszkole, które będzie przeznaczone dla dzieci pracowników i studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 50 dzieci będzie mogło tam znaleźć potrzebną opiekę” – zauważa prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Krzysztof Kłapa – członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda;

prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

dostarczył InfoWire.pl

Rynek kosmetyków naturalnych w Polsce rośnie w siłę. Branża czeka na wprowadzenie standardów i jasnej definicji takich kosmetyków

Nie patrz krzywo na witaminę D3. Jej niedobór grozi nie tylko osteoporozą

Skomentuj