zamknij
Wiceminister zdrowia: musimy dbać o krajowy przemysł farmaceutyczny

Wiceminister zdrowia: musimy dbać o krajowy przemysł farmaceutyczny

9 marca 20181057Views

Funkcjonowanie sieci szpitali, niedobór kadr, informatyzacja zdrowia oraz ograniczony dostęp pacjentów do terapii lekowych i wsparcie rządu dla rodzimych producentów leków to tematy sesji panelowych III Międzynarodowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Ważnym tematem sesji inauguracyjnej był problem braku kadr medycznych. Przedstawiciele środowiska pielęgniarek, gdzie braki są szczególnie dotkliwe, podkreślali potrzebę pilnych zmian systemowych oraz wprowadzenia zachęt dla młodych ludzi, którzy rozważają kształcenie w tym zawodzie.

Polityka lekowa

Ważną rolę rodzimego przemysłu farmaceutycznego dla polskich pacjentów, ale też dla polskiej gospodarki podkreślała na zakończenie sesji plenarnej Barbara Misiewicz-Jagielak z Polpharmy. „Wszyscy możemy czuć się dumni. Mamy wspaniałych naukowców i lekarzy, ale też wspaniały innowacyjny przemysł farmaceutyczny. Dzisiaj Polpharma jest nie tylko liderem w branży farmaceutycznej i eksporterem, ale przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa polskich pacjentów. Krajowy przemysł farmaceutyczny chce być wsparciem dla pacjentów, a dla państwa partnerem” – podkreślała.

E-zdrowie

Jak ocenili uczestnicy debaty z udziałem wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza, jednym z największych wyzwań w ochronie zdrowia jest jej informatyzacja. Właśnie trwa pilotaż e-recepty. Od połowy roku elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić tradycyjne druki.

Innowacje w medycynie

Polski przemysł farmaceutyczny jest innowacyjny i rozwija się wyjątkowo dynamicznie. To jeden z głównych wniosków z dyskusji o nowoczesnych technologich w ochronie zdrowia.

Czynnikiem wzmacniającym rozwój innowacyjnych leków generycznych jest bliska współpraca pomiędzy przemysłem, naukowcami, lekarzami, farmaceutami i pacjentami. Przykładem jest program innowacji formulacyjnych dla preparatów do leczenia jaskry niezawierających konserwantów.

„Mamy największy dział badawczo-rozwojowy i zainwestowaliśmy już ogromne kwoty w rozwój innowacji. Angażujemy do tego procesu tysiące osób,również ze świata nauki” – podkreślał Krzysztof Kurowski, dyrektor ds. projektów strategicznych R&D w Polpharmie.

Jak podkreślała Aleksandra Mościcka-Studzińska z NCBiR „wkład własny beneficjentów z branży farmaceutycznej jest dużo większy niż innych – statystycznie to 20%, a w farmacji 30%. NCBiR planuje dalej wspierać ten obszar. W tym roku można ubiegać się o 3 mld zł”.

Wsparcie dla polskich producentów leków

Co do jednego eksperci byli dziś zgodni: rozwój sektora farmaceutycznego to jeden z motorów rozwoju nowoczesnej gospodarki. Ale jest to gałąź specyficzna i wymagająca. „Polska i Węgry odziedziczyły po poprzednim ustroju silne przemysły farmaceutyczne i powinniśmy o nie dbać – podkreślił wiceminister zdrowia Marcin Czech. – Powinniśmy tak kształtować prawo, aby długoterminowa przewidywalność prowadzenia tego biznesu była większa” – dodał.

Z danych DeLab wynika, że od 2000 roku polski przemysł farmaceutyczny odnotował najwyższy wzrost kontrybucji do PKB. W 2000 roku było 2,1 mld USD, a w 2014 roku już 7,3 mld USD.

Źródło informacji: New Story

Nowe programy dla chorych na serce

Zaawansowane algorytmy i aplikacja komputerowa dwukrotnie zwiększają szansę na posiadanie potomstwa. Problem niepłodności dotyczy nawet 1,5 mln polskich par

Skomentuj