zamknij
Woda letnią porą – czyli lekcje z dietetykiem dziecięcym

Woda letnią porą – czyli lekcje z dietetykiem dziecięcym

20 czerwca 20131501Views

Woda, najbardziej naturalny składnik naszej diety – gasi pragnienie, doskonale nawadnia, ma neutralny smak, jest zdrowa. Rodzice to wiedzą, dzieciom z kolei należy tą wiedzę przekazać. Lato, ze względu na zwiększone pragnienie to idealna pora, aby odstawić słodzone napoje i rozpocząć naukę. Dlaczego ważne jest picie wody latem i jaki ma wpływ na organizm małego człowieka opowie mgr Iwona Gryszkin – dietetyk dziecięcy z gabinetu Profilaktyka Zdrowia, aktywny członek Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Dietetyki.

Woda dla maluszka powinna być dostosowana do jego potrzeb Fot. Mama i jaCzapka na głowę i faktor to niezbędne elementy letnich spacerów mamy z dzieckiem. Gdy temperatura powietrza wzrasta warto mieć pod ręką również wodę, najlepiej taką, która przystosowana jest do potrzeb małych dzieci. Jaki skład powinna mieć woda dla najmłodszych? I dlaczego w miejsce słodkich napojów powinno podawać się dzieciom wodę? Na pytania te odpowie dietetyk dziecięcy, mgr Iwona Gryszkin.

Wykład I – Ile wody dla malucha?

W przypadku noworodka woda stanowi blisko 80% masy ciała. Przyjmuje się, że dzieci karmione piersią do 6 miesiąca życia powinny być dopajane, jedynie w wyjątkowych okolicznościach, jak biegunka, wymioty, zaparcia, czy wysoka temperatura, a po 6-tym miesiącu przyjmować wodę wraz z innymi potrawami, jak zupki czy soczki. W przypadku dzieci karmionych mieszanką modyfikowaną od 6 do 8 razy na dobę, woda może być podawana kilka razy w ciągu dnia, najlepiej w przerwie między posiłkami. Jak zalecają specjaliści, niemowlęta powinny dostawać od 100 do 120 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Z kolei dzieci w wieku przedszkolnym 1-3 lat powinny wypijać już około 1, 3 litra wody dziennie. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta latem, kiedy pocąc się tracimy niezbędne minerały. Dorośli sięgają wtedy po wody wysokozmineralizowane. Nie są one jednaj zalecane do podawania niemowlętom i małym dzieciom. ”Wątroba oraz nerki najmłodszych nie poradzą sobie z rozkładem związków chemicznych i soli mineralnych. Dlatego do przygotowywania posiłków i pojenia powinno używać się krystalicznie czystej wody źródlanej, przebadanej pod kątem bezpieczeństwa dla niemowląt. Na tej bazie powinno przyrządzać się mleko, kaszki, zupki i herbatki. Zawartość składników mineralnych w wodzie nie powinna przekraczać 500 mg/l. Bezpieczny produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinie Centrum Zdrowia Dziecka. Przebadana, dobrej jakości woda na etykiecie zawiera dokładny skład oraz zawartość minerałów. Maluszki powinny dostawać wodę niegazowaną, niskozmineralizowaną o obniżonej zawartości sodu” – tłumaczy specjalista.

Od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać dziecko do picia wody Fot. Mama i jaWykład II – Woda w miejsce słodzonych napojów

Woda pełni wiele ważnych funkcji w organizmie: reguluje ciepłotę ciała, odgrywa podstawową rolę w procesach trawienia i wydalania, odpowiada za transport składników mineralnych i tlenu do wszystkich komórek, zapobiega próchnicy. Nie warto jej zatem zastępować innymi napojami. ”Pamiętajmy, że latem pragnienie dziecka wzrasta. Zapotrzebowanie na płyny u niemowląt może się pojawić, gdy popołudniowy spacer się przeciągnie, a temperatura powietrza wynosi ponad 20 stopni C. Podawanie dziecku wody jest wtedy najbezpieczniejszą i najprostszą metodą, by zaspokoić pragnienie i uniknąć odwodnienia. Deficyt wody rozpoznamy po rozdrażnieniu, płaczu bez łez, zaparciach, suchości błon śluzowych” – wyjaśnia mgr Iwona Gryszkin, dietetyk dziecięcy. Wielu rodziców składnia się do dopajania swoich pociech nocą za pomocą mleka, czy słodzonych płynów. Takie działanie prowadzi do wzrostu wystąpienia próchnicy, a maluch przyzwyczajony do smaku cukru, nie nabierze zwyczaju picia wody. „ Zdecydowanie lepszą alternatywą jest podawanie maluchowi czystej wody, która zaspokoi pragnienie, nie pociągając za sobą negatywnych konsekwencji” – dodaje Pani Iwona. Co więcej powinniśmy od najmłodszych lat wyeliminować z diety szkraba napoje zawierające nie tylko cukier, ale również konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty.

„ Maluszki uwielbiają słodkie, kolorowe napoje. Składem odbiegają one niestety od naturalnych, szkodząc tym samym maluchowi. Takie napoje nie tylko źle wpływają na ząbki, ale również przyczyniają się do otyłości oraz zniechęcają dziecko do picia tego co najlepsze, czyli wody”- dodaje Pani dietetyk.

Woda stanowi podstawowy składnik diety maluszka. Dostarczana wraz z mlekiem mamy oraz w formie posiłków i napojów, decyduje o prawidłowym i zdrowym rozwoju dziecka, już od pierwszych dni życia. Jej niedobór jak i nadmiar może prowadzić do poważnych zaburzeń w gospodarce wodno – elektrolitowej, co bardzo szybko odbije się na zdrowiu i samopoczuciu naszej pociechy. Zbliżające się lato niech zatem stanie się okazją do odrobienia zadania domowego, jakim jest stopniowe przyzwyczajenia malucha do smaku wody.

Obalamy mity, czyli dlaczego i jaki tłuszcz powinien zagościć w naszej diecie

Oszuści nas nie zaskoczą, czyli sprawdzone noclegi od Nocowanie.pl

Skomentuj