zamknij
Wybielanie zebów stało się coraz tańsze i powszechniejsze

Wybielanie zebów stało się coraz tańsze i powszechniejsze

6 listopada 20131730Views

Coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów u stomatologa. Nie w każdym przypadku działają bowiem preparaty dostępne w drogeriach i aptekach. Wtedy potrzebna jest profesjonalna kuracja, którą dobiera się w zależności od stopnia przebarwienia i wrażliwości płytki nazębnej. Za taki zabieg trzeba zapłacić minimum tysiąc złotych. To kilka razy mniej niż jeszcze 5 czy 10 lat temu.

Jeśli żele i paski wybielające nie przynoszą oczekiwanego efektu, trzeba zdecydować się na wizytę u specjalisty. Wybielanie w gabinecie może rozjaśnić płytkę nazębną aż o osiem odcieni.

– Zakładamy barierę ochronną na dziąsła, zakładamy preparat wybielający bezpośrednio na zewnętrzne powierzchnie zębów, a następnie aktywujemy ten preparat poprzez działanie takiej specjalnej lampy, która jest katalizatorem tego procesu. W ciągu takiej godzinnej wizyty jesteśmy w stanie ten kolor naprawdę dość intensywnie zmienić – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, lekarz stomatolog, Krzysztof Kowalczyk z kliniki Endodentica w Warszawie.

Sam zabieg jest bezbolesny i kosztuje od 1000 do 1800 zł. Efekt utrzymuje się nawet dwa lata. To najbardziej skuteczna, ale i najdroższa metoda wybielania. Ci, którzy chcą zmniejszyć koszty o połowę, mogą zdecydować się na tzw. wybielanie nakładkowe. Specjalne nakładki mocuje się na zębach na noc, razem ze specjalnym żelem wybielającym. Efekt widoczny jest już po tygodniu kuracji i utrzymuje się średnio rok.

– Ta metoda jest o tyle fajniejsza, sympatyczniejsza dla pacjentów, że stężenia preparatów stosowanych w wybielaniu nakładkowym, są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku jednorazowego wybielania w gabinecie stomatologicznym, przez co efekt nadwrażliwości zębów w trakcie wybielania jest zdecydowanie mniejszy – podkreśla Krzysztof Kowalczyk.

Stomatolodzy zapewniają, że oba zabiegi są całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla zębów, bo nie uszkadzają szkliwa.

– Można ewentualnie połączyć metody wybielania gabinetowego z wybielaniem nakładkowym. Stworzyć pewnego rodzaju hybrydę, gdzie pacjent wybiela zęby i otrzymuje szyny do wybielania do domu. I w sytuacji, kiedy ten kolor z powrotem staje się nie do końca akceptowany przez pacjenta, wówczas można pomóc sobie poprzez zastosowanie tych szyn wybielających – doradza Krzysztof Kowalczyk.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu warto sprawdzić, jaki mamy genetyczny kolor zębów, bo może się okazać, że zabieg nie przyniesie efektów. Ponadto zęby naturalnie ciemnieją z wiekiem i wtedy kuracja też nie będzie w pełni skuteczna. Zwłaszcza, jeśli pacjent pali papierosy oraz pije dużo kawy, herbaty i czerwonego wina.

Prof. Ćwiąkalski: obowiązujący zakaz reklamy aptek jest sprzeczny z prawem europejskim

Rak piersi wciąż wykrywany w Polsce zbyt późno. Życie uratować może samobadanie piersi

Skomentuj