zamknij
Zaćma – choroba o wielu twarzach. Pacjenci po operacji usunięcia zaćmy prezentują swoje historie w formie wyjątkowej wystawy

Zaćma – choroba o wielu twarzach. Pacjenci po operacji usunięcia zaćmy prezentują swoje historie w formie wyjątkowej wystawy

18 lipca 2018947Views

Aż 93% osób powyżej 60. roku uważa, że zaćma miałaby negatywny wpływ na ich życie codzienne, 90%, że ograniczyłaby ich niezależność, a 80% – że chorując na zaćmę stałoby się ciężarem dla swojej rodziny[1].  Na szczęście zaćma jest schorzeniem pełni uleczalnym. Leczenie zaćmy odbywa się wyłącznie chirurgicznie, a tuż po nim pacjent może cieszyć się wzrokiem równie dobrym, a czasem nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Jak wygląda życie pacjentów z zaćmą i jak może zmienić się po jej chirurgicznym usunięciu? Na to pytanie odpowiadają bohaterowie unikatowej wystawy prezentującej historie osób, które przeszły operację usunięcia zaćmy. Wystawa jest elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie”  i będzie ją można obejrzeć na Dworcu Głównym w  Gdyni w dniach 25 lipca- 2 sierpnia 2018 roku. Organizatorem kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie” jest firma Alcon Polska, a jej partnerami: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polski Związek Niewidomych, Federacja Pacjentów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Polacy w wieku 60-75 lat pozytywnie oceniają swoje doświadczenia związane z okresem emerytury[2]. Wielu z nich preferuje aktywne formy spędzania czasu takie jak pielęgnacja ogródka, zajmowanie się wnukami czy uprawianie sportu. Jednak zaburzenia wzroku mogą negatywnie wpłynąć na komfort życia i przeszkodzić w wykonywaniu codziennych czynności oraz realizacji pasji. Jedną z najczęstszych chorób oczu u osób w wieku 60+ jest zaćma. Jej głównymi symptomami jest pogorszona ostrość widzenia, utrata intensywności barw oglądanego obrazu, a w konsekwencji coraz częstsza potrzeba wymiany szkieł korekcyjnych na mocniejsze. Od kilku lat wzrok się robił coraz gorszy i widziałem, tak jakby za mgłą. Jak ktoś stał z prawej strony, to czasem trudno było mi rozpoznać, czy przeczytać jakiś napis. Coraz gorzej było też z oglądaniem telewizji. No i przestałem grać w ping-ponga, co było moją pasją –  tak wspomina pierwsze objawy zaćmy pan Eugeniusz, jeden z bohaterów wystawy.

Zaćma – tu nie ma miejsca na mity
Operacja usunięcia zaćmy, która jest jedynym sposobem wyleczenia choroby, jest również jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Niestety wciąż wśród pacjentów i społeczeństwa krąży wiele mitów dotyczących tej choroby. Aż 39% badanych, nadal uważa, że możliwe są inne metody leczenia[3]. Jako alternatywne metody wskazywano na kurację witaminową bądź farmakologiczną.  Co piąty badany uważa, że z operacją usunięcia zaćmy należy poczekać, aż choroba „dojrzeje”[4]. Eksperci natomiast zgodnie podkreślają, że należy jak najbardziej ograniczyć czas oczekiwania na zabieg, ponieważ usunięcie zaćmy jest wtedy prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego. Dodatkowo skraca się czas rekonwalescencji i pacjent może szybko wrócić do swoich codziennych zajęć.  Zaraz po operacji mogłam dostrzec jaka to jest zmiana. Od razu widziałam lepiej. Oczywiście musiałam przychodzić na kontrolę, a przez pierwszy okres aplikować sobie różne krople, ale nic mnie nie bolało. Ani sama operacja nie była stresująca, ani rekonwalescencja.  Miałam operowane oboje oczu – z dwutygodniową przerwą i już w krótkim czasie mogłam z powrotem wrócić do pracy – dodaje pani Alina, która przeszła operację zaćmy w 2017 roku.

Rozwiązanie szyte na miarę potrzeb
Podczas operacji zaćmy usuwana jest zmętniała naturalna soczewka oka i wszczepiana sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, dobrana do potrzeb pacjenta na podstawie dokładnie obliczonych parametrów układu wzrokowego. Wybór soczewki, która zostanie wszczepiona podczas operacji usunięcia zaćmy to wybór na całe życie. Dlatego warto przeanalizować swoje oczekiwania związane z leczeniem i poszukać rozwiązań, które będą najlepiej na nie odpowiadać. Soczewki wewnątrzgałkowe wykonane z dobrej jakości materiału hydrofobowego i wyposażone w odpowiednie filtry (UV i filtr światła niebieskiego), są w stanie nie tylko przywrócić dobrą ostrość widzenia, ale też chronić wzrok po operacji.

Soczewki najnowszej generacji – wieloogniskowe i toryczne – pozwalają dodatkowo na skorygowanie wad wzroku takich jak nadwzroczności, krótkowzroczność, prezbiopia i astygmatyzm. Umożliwiają osobom po operacji zaćmy funkcjonowanie bez żadnych okularów, co bardzo pozytywnie wpływa na jakość życia. Pan Grzegorz, kolejny bohater wystawy, tak opisuje wrażenia po operacji usunięcia zaćmy ze wszczepieniem soczewek wieloogniskowych: Po zdjęciu opaski, po operacji pierwsze co zrobiłem, jak już wiedziałem, że widzę – było wyjęcie dowodu. PESEL widziałem jak na dłoni. I to bez okularów. To było jak cud. Oprócz niewątpliwego ułatwienia w wykonywaniu mojej pracy doceniam jeszcze to, że pozwoliło mi to znowu jeździć na motorze.

[1] Badanie w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Dane z badań własnych Alcon. Styczeń 2017

[2] Badanie opinii i postaw osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z chorobami wzroku, ARC rynek i Opinia 2017

[3] j.w.

[4] Badanie w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Dane z badań własnych Alcon. Styczeń 2017

dostarczył InfoWire.pl

Jak groźne są rotawirusy?

Co trzeci Polak w wakacje odżywia się zdrowiej

Skomentuj