zamknij
Zapraszamy do Ogrodu Wyobraźni już od 15 października!

Zapraszamy do Ogrodu Wyobraźni już od 15 października!

10 października 20131667Views

We wrocławskim ZOO rusza nowy projekt – ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. Będą one mogły od tej pory samodzielnie przejść się po ogrodzie i posłuchać o jego mieszkańcach. Fundacja Hasco-Lek włączyła się w projekt – sfinansowała zakup tabletów, czytników i map dotykowych.

fot. Hasco-Lek, materiały prasoweW połowie października we wrocławskim ogrodzie zoologicznym startuje projekt „Ogród wyobraźni – ZOO bez barier”. Pomysłodawcą jest Fundacja KATARYNKA wspierana przez Fundację Hasco-Lek, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i ZOO Wrocław. Na miejscu osoby niewidome będą mogły wypożyczyć sprzęt z nawigacją i audiodeskrypcją (techniką, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala osobom niewidomym poznawać widzialną rzeczywistość). Dodatkowo na stronie www.zoo.wroclaw.pl dostępna będzie darmowa „mówiąca” aplikacja, która poprowadzi opracowaną wcześniej ścieżką i „opowie” o zwierzętach. Ściągając kody QR znajdujące się na tabliczkach przy wybiegach dla zwierząt, będzie można usłyszeć opowieść o danym zwierzaku.

– Wiemy, jak ważne jest, by dzieci dotknięte niepełnosprawnością, mogły bez problemów funkcjonować wśród zdrowych rówieśników. ZOO to miejsce magiczne – każde dziecko pragnie być tu choć przez chwilę. I dzieci niewidome również – mówi Agnieszka Han, prezes Fundacji Hasco-Lek. – Decyzja, by kupić te urządzenia, to jeszcze jeden sposób na to, by spełnić to marzenie, by usunąć kolejną barierę na drodze do poznawania świata. Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować ten pomysł i mamy w tym swój udział.

Trasa przebiega od głównego wejścia aż do Dziecińca, a jej przejście, z wysłuchaniem audiodeskrypcji, zajmuje ok. 70 minut. Przed wyprawą, osoby, które tego potrzebują, mogą zapoznać się ze ścieżką na specjalnej dotykowej mapie.

fot. Hasco-Lek, materiały prasoweJak działa aplikacja przygotowana na tablety? W ZOO umieszczone zostały czytniki RFID oraz oznaczone punkty GPS, do których zostały stworzone komunikaty nawigacyjne. Tablet z czytnikiem RFID odbiera sygnał i nawiguje użytkownika po trasie. Gdy niewidomy zbliża się do wybiegu, czytnik uruchamia plik dźwiękowy z opisem wybiegu. Aplikacja jest prosta w nawigacji. Osoba niewidoma może jednak wybrać opis konkretnego zwierzęcia lub przewinąć opis i udać się do kolejnego. Jednocześnie, aplikacja może odtwarzać się w sposób ciągły – nie wymaga to specjalnej nawigacji. System jest bardzo przyjazny, intuicyjny i łatwy w użyciu.

Wrocławskie ZOO, wspólnie z Fundacją KATARYNKA, przygotowało również zajęcia dla dzieci z dysfunkcją wzroku i ze sprzężeniami oraz niepełnosprawnością umysłową. Nie ma na nich typowych filmów, prezentacji czy wykładów. Jest doświadczanie przez słuch, dotyk i węch. Dzieci poznają zwierzęta przez słuchanie ich odgłosów, dotykanie sierści, poznawanie prawdziwej czaszki czy uzębienia. Pracują na figurkach i miniaturach zwierząt, które mogą spotkać na trasie.

Dzieci wspólnie przygotowują zabawki dla zwierząt gospodarskich, aby potem nakarmić je – poczuć zapach siana, dotknąć owczej wełny, pogłaskać i powąchać końską grzywę. Tematem jest kuchnia zwierząt oraz życie na farmie. Pracownicy działu edukacyjnego ZOO, zostali specjalnie przeszkoleni przez tyflopedagoga z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych oraz wyposażeni w pomoce z Muzeum Przyrodniczego

Biegnij i nigdy się nie poddawaj

Piękny uśmiech bez lęku i bólu? DeClinic!

Skomentuj