zamknij
Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

25 grudnia 20111354Views

Ból umiejscowiony w dłoni, najsilniejszy wieczorem i w godzinach nocnych, kłopoty w poruszaniu ręką, przykre kłucie w kciuku i palcu wskazującym takie dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpimy na zespół cieśni kanału nadgarstka. Jak leczyć tę chorobę? Skąd się ona bierze i jak zmniejszyć dolegliwości?

Kanał nadgarstka złożony jest z ośmiu małych kości. Wraz z otaczającymi je miękkimi tkankami formują one jakby tunel, który fachowo nazywa się kanałem nadgarstka. To właśnie tego miejsca dotyczy zespół cieśni. Jest to dość bolesna choroba, która pojawia się przy przeciążeniu ścięgien, które obrzękają i uciskają na nerw pośrodkowy. To właśnie on przewodzi bodźce, przełożone na impulsy elektryczne, między rdzeniem kręgowym i dłonią.

Głównym objawem zespołu cieśni kanału nadgarstka jest dolegliwy ból. Pojawi się często w palcu wskazującym, a także w kciuku, czasem również w palcu środkowym i po wewnętrznej części dłoni. Każdy ruch taką ręką wywołuje kłucie, pieczenie, uczucie prądu. Bólom towarzyszą problemy w poruszaniu ręką chory ma na przykład problemy ze złożeniem ręki w pięść, a także nie jest w stanie precyzyjnie manipulować przyrządami i narzędziami (np. w pracy). Ból nie jest stały. Przychodzi i odchodzi, rośnie, maleje, czasem ustępuje zupełnie, by wrócić po jakimś czasie. Zespół cieśni kanału nadgarstka jest zatem schorzeniem chronicznym.

Skąd się bierze choroba? Co jest jej przyczyną? Etiologia jest dość prosta do określenia. Zespół cieśni pojawia się w wyniku wykonywania powtarzających się czynności w dłuższym okresie czasu. To nie jest jednak jedna przyczyna kolejna to zatrzymywanie się płynów, charakterystyczne dla ludzi spożywających zbyt dużo soli. Ulgę przyniesie dieta niskosolna i ze zmniejszoną ilością wysoko przetworzonych węglowodanów. Na bóle cieśni kanału nadgarstka cierpią również kobiety ciężarne z powodu podwyższonego stężenia estrogenów. Hormony te również powodują zatrzymywanie płynów w tkankach. Lekarze dowiedli, że również niedobór witaminy B6 może wywołać chorobę. Ulgę przyniesie zażywanie tabletek z porcjami witaminy z grupy B.

Już wiemy, jak łagodzić objawy. A co z profilaktyką? Ważne, aby nie zapominać w trakcie wykonywanej pracy o ćwiczeniach rozciągających. Dzięki nim dłonie się rozluźnią, a nadgarstki wypoczną.

Rafał Konowacki

Jedzenie, które odchudza

Kąpiele w winie

Skomentuj