Karnawał to czas spotkań i imprez. Łatwo w tym czasie przesadzić z alkoholem. Ból głowy, światłowstręt, ogromne pragnienie – to najczęstsze skutki nadmiernego spożycia alkoholu. Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi objawami syndromu dnia następnego, należy przed zabawą odpowiednio nawodnić i wzbogacić organizm o witaminy i minerały.
– Do spożycia alkoholu powinniśmy się przygotować, spożywając przed huczną imperezą bogaty w tłuszcze posiłek. Może to być na przykład rosół albo sałatka z dodatkiem oliwy z oliwek. Ponieważ tłuszcze i alkohol są wchłaniane podobnymi drogami, w takiej sytuacji alkohol będzie się wolniej wchłaniał i organizm będzie miał więcej czasu na jego metabolizowanie, a my nie będziemy odczuwali jego negatywnego wpływu – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jacek Bilczyński, trener personalny i dietetyk.
W trakcie spożywania alkoholu z organizmu wypłukiwane są cenne minerały, m.in. potas i magnez. Uchronić przed skutkami zatrucia alkoholowego można się poprzez dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, na przykład w formie napojów. Należy pamiętać także o regularnym nawadnianiu. Warto sięgnąć po soki owocowe i warzywne, bogate w witaminy i minerały. Wyjątkiem jest sok grejpfrutowy, który potęguje działanie alkoholu. Wskazane jest ponadto wypicie półtora litra wody. Można ją odrobinę posolić, aby wzbogacić napój o minerały.
– Jeżeli mimo to następnego dnia pojawiają się objawy kaca, złagodzić może je posiłek bogaty w dużą porcję aminokwasów, na przykład jajecznica albo nabiał, które sprawiają, że organizm świetnie metabolizuje produkty przemiany alkoholowej, a my lepiej się czujemy. Jeżeli odczuwamy mdłości, świetnie sprawdzi się na przykład imbir. Bardzo dobrą metodą jest zastosowanie leku na chorobę lokomocyjną, ponieważ działa w bardzo podobny sposób, zwalczając mdłości – mówi Jacek Bilczyński.
W walce z kacem nie wolno zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu – trzeba pić dużo wody lub napojów izotonicznych. W żadnym wypadku nie należy jednak na kacu sięgać po alkohol, ponieważ mieszanie trunków potęguje działanie alkoholu, co sprawia, że objawy zatrucia alkoholowego się nasilają.