Kochająca matka i oddana żona, czy może jednak królowa życia i pani własnego biznesu? Jaka jest współczesna kobieta? Czy nadal potrzebuje męskiego wsparcia? W dzisiejszych czasach rola kobiety wydaje się ulegać dramatycznym przemianom, które oddalają ją od pierwotnego wzorca Ewy. Nowe role i zadania związane są raczej z karierą na polu społecznym i zawodowym. Współczesne kobiety chcą być idealne – pojawia się jednak pytanie, czy jest to możliwe?
Kobiety od zarania dziejów spełniały ważne role społeczne. Dawniej kobieta miała wyłącznie prawo wyjść za mąż, rodzić dzieci i zajmować się pielęgnowaniem domowego ogniska. Kiedy w drugiej połowie XX wieku ruchy emancypacyjne w zachodnim świecie nasiliły się, kobiety uzyskały należne im miejsce w społeczeństwie. Podobnie było z Polkami, które od 1929 roku miały swój udział w życiu publicznym. Na początku był on niewielki, jednak po dziś dzień systematycznie wzrasta.
W XXI wieku kobieta stoi przed wieloma wyzwaniami. Poza byciem dobrą żoną i kochającą matką stara się realizować zawodowo. Według psycholog Tatiany Ostaszewskiej-Mossak u kobiet następuje w pewnym stopniu rozdwojenie, z którym płeć piękna nie do końca sobie radzi. Kobiety pozostają ciągle w konflikcie same ze sobą. „[…] Niestety – to, co się dzieje w tej chwili, to stawianie sobie przez kobiety nierealistycznych i zbyt wygórowanych zadań. A przecież nie można mieć wszystkiego naraz. Nie można być idealną mamą, a jednocześnie super pracownikiem, w pełni dyspozycyjnym przez 20 godziny na dobę” – podkreśla Tatiana Ostaszewska-Mossak i dodaje, że warto na coś się zdecydować. „Kobiety powinny przeanalizować swoje priorytety, ustalić same ze sobą, jaką mają hierarchię wartości – co jest dla mnie najważniejsze, jak będę widzieć swoje życie w perspektywie 5-ciu, 10-ciu i 15-stu lat – i wtedy dopasować te role.”
To, że rola kobiety we współczesnym świecie się zmienia i jest dla tego poparcie społeczne, pokazują statystyki. Aż 64% Polaków według badań przeprowadzonych przez TNS Polska uważa, że kobiety mają pełne prawo do robienia kariery zawodowej, nawet kosztem rodziny. Jednak co trzeci mężczyzna (36%) i co czwarta kobieta (26%) wyznaje inny pogląd – że kobiety powinny być przede wszystkim matkami i żonami.
Warto podkreślić, że współczesna przedstawicielka płci pięknej jest osobą, która nie tylko chce pogodzić wiele ról. Dodatkowo stara się nie zapominać o byciu oddaną, stale obecną, piękną i zadbaną.Wiele kobiet bardzo dba o swoje ciało i swoją urodę – chodzą do kosmetyczek, na zabiegi, co wieczór wklepują kremy przeciwzmarszczkowe. Starają się oszukać czas, bo lata lecą nieubłaganie.
Podczas gdy w wieku 20 lat stawia się jeszcze na profilaktykę – bo dopiero pojawiają się pierwsze zmarszczki, ewentualnie występują problemy z trądzikiem – to, jak zaznacza dr Roman Prończuk z Kliniki Dermatologii i Medycyny Estetycznej MediDerm, nawet u pacjentek, które dbają o siebie w wieku 30-40 lat pojawiają się niestety pierwsze zmarszczki. „Są to zmarszczki na czole czy w okolicach oczu i pojawiają się pierwsze ubytki objętości np. w obrębie twarzy, policzków gdzie następuje ubytek tkanki tłuszczowej i pojawiają się pierwsze bruzdy, zagłębienia, które zaburzają owal twarzy. Profilaktyka polega na stosowaniu medycyny estetycznej, tj. mezoterapia, zabiegi laserowe czy zabiegi z kwasem hialuronowym” – ilustruje dr Roman Prończuk. Pomiędzy 50. a 60. rokiem życia potrzeby znacząco wzrastają i w tym wieku trudno sobie poradzić stosując tylko kremy. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje całą gamę różnorodnych zabiegów. Odtworzą objętość twarzy, wpłyną na poprawę napięcia i jakości skóry czy usuną zmarszczki. Wszytko po to, by kobieta czuła się młoda i piękna.
Czy rzeczywiście współczesne kobiety powinny płynąć pod prąd i walczyć z upływającym czasem? Niewątpliwie doskonałym momentem do rozważenia tych kwestii jest przypadający na 8 marca Dzień Kobiet. I choć obecnie wśród niektórych środowisk budzi kontrowersje: jedni go celebrują, a inni ignorują i szydzą, to jedno jest pewne – Dzień Kobiet był i istnieje nadal. Bo warto nie tylko w tym dniu, ale codziennie mówić o kobietach, które realizują się poprzez wypełnianie tak wielu rozmaitych ról. Warto je docenić i podkreślić zasługi, bez względu na podziały kulturowe, gospodarcze, społeczne czy polityczne. Rolę matki, żony i karierę można pogodzić. Trzeba jedynie odnaleźć własną tożsamość, nie bać się okazać słabości i prosić mężczyzn o pomoc.