Terapia falą uderzeniową (Extracorporeal Shock Wave Therapy – ESWT) to metoda, którą pod koniec lat 80-tych zaczęto z powodzeniem stosować w rehabilitacji lekkoatletów. Przy okazji i w zasadzie przez przypadek okazało się, że ESWT oprócz licznych walorów terapeutycznych, znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Od niedawna wykorzystuje się ją również w walce z wrogiem numer jeden kobiet – znienawidzonym przez nie cellulitem.
– Cellulit czyli tzw. pomarańczowa skórka, powstaje w wyniku nadmiernego rozrostu i gromadzenia się tkanki tłuszczowej bezpośrednio pod skórą. Zmienione komórki tłuszczowe uciskają naczynia krwionośne powodując tym samym zaburzenie mikrokrążenia. W wyniku zanieczyszczenia toksynami i niedożywienia komórek, na skórze powstają charakterystyczne grudki, nierówności i pofałdowania – wyjaśnia Andrzej Kupisz, chirurg z centrum medycznego Humana Medica Omeda w Białymstoku, w którym rocznie wykonywanych jest kilkaset zabiegów falą uderzeniową.
Cellulit występuje najczęściej u kobiet. Zwykle w okolicach ud, pośladków, brzucha i ramion. Jego powstawaniu sprzyja nadwaga, zmiany hormonalne. Co ciekawe, problem nie musi jednak dotyczyć tylko osób otyłych. Jest bowiem schorzeniem, które dotyka również osoby szczupłe, młode, a nawet wysportowane.
– Terapia ESWT polega na wykorzystywaniu ciśnienia powstającego w wyniku emisji fali akustycznej, które oddziałuje na główne przyczyny powstawania cellulitu. Pobudzenie metabolizmu komórek tłuszczowych sprzyja usuwaniu toksyn poprzez układ limfatyczny zalegających w przestrzeniach międzykomórkowych, powstających w wyniku przemiany materii – tłumaczy doktor Kupisz.
Metoda terapii falą uderzeniową oddziałuje na tkankę łączną w miejscach dotkniętych cellulitem, wprowadzając ją w delikatne wibracje i sprawiając, że ta delikatnie rozciąga się i zwiększa tym samym swoją elastyczność. W ten sposób poprawia się wygląd skóry. Jej skuteczność została udowodniona w toku przeprowadzonych badań klinicznych.
Chirurg z Humana Medica Omeda przypomina, że podczas zabiegu rozbity tłuszcz zostaje wydrenowany tak, aby mógł zostać zmetabolizowany w wątrobie. Działanie fali uderzeniowej stymuluje mikrokrążenie w komórkach tłuszczowych, poprawia metabolizm, wygładza, ujędrnia i poprawia elastyczność skóry, usprawnia krążenie krwi oraz limfy. Dzięki temu skóra napina się, co powoduje zmniejszenie objętości, czyli wyszczuplenie leczonych obszarów ciała.
– Co ciekawe ESWT to jednocześnie jedyna skuteczna, nieinwazyjna i naukowo udowodniona metoda w leczeniu tzw. ostróg piętowych – dodaje lekarz.
Przeciwwskazaniem do leczenia falą uderzeniową jest ciąża i okres karmienia piersią, choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, choroby nowotworowe. Najlepsze efekty są osiągane po serii 6 – 10 zabiegów wykonywanych co 3 – 4 dni. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.