Częste spożywanie pokarmów oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i nasilają zmiany próchnicze. Dodatkowo pod koniec trzeciego trymestru pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł, które może przejść w bardziej niebezpieczne zapalenie przyzębia. Zaniechanie leczenia problemów stomatologicznych przez kobietę ciężarną może doprowadzić do ogólnego zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Zmiany hormonalne w trakcie ciąży mogą zwiększać ryzyko problemów stomatologicznych.
– Około 2-3 miesiąca ciąży pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł. Objawia się ono zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością i krwawieniami dziąseł. Podczas szczotkowania pojawia się krew, kobieta zaczyna słabiej czyścić zęby i koło się zamyka. Powstaje coraz grubsza płytka nazębna, toksyny bakteryjne drażnią dziąsło, dlatego krwawi ono jeszcze bardziej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Ewa Franczak lekarz dentysta I stopnia stomatologii ogólnej z NZOZ Prima-Dent w Warszawie.
Zaniechanie leczenia dentystycznego może doprowadzić do przejścia zapalenia dziąseł w zapalenie przyzębia, czyli stanu chorobowego obejmującego głębsze tkanki. Dodatkowo częste spożywanie pokarmów oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i mogą nasilać zmiany próchnicze.
W przebiegu nieleczonych, przewlekłych zapaleń w jamie ustnej może dojść do wysiewu toksyn bakteryjnych do naczyń krwionośnych, które przenoszą się wraz z krwią do płodu. W skrajnych przypadkach uogólnione zakażenie doprowadza do przedwczesnego porodu lub poronienia.
Ryzyko takich zaburzeń można całkowicie wyeliminować, stosując profilaktykę stomatologiczną. Z tego względu stomatolodzy i położnicy apelują, by kobiety ciężarne regularnie odwiedzały gabinet dentystyczny.
– Takie wizyty powinny być przynajmniej dwie. Pierwsza tuż na początku ciąży. Ta wizyta ma na celu zbadanie jamy ustnej, ewentualnie przeprowadzenie sanacji czy ekstrakcji zębów, które też można wykonywać w ciąży w określonym czasie. Druga wizyta po okresie 4-6 miesięcy – dodaje Ewa Franczak.
Do stomatologa warto udać się również w momencie przygotowania do ciąży. Na tym etapie, w razie potrzeby, można jeszcze bezpiecznie wykonać badanie radiologiczne zęba. Kobietom ciężarnym zwykle odradza się tego typu diagnostykę, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może mieć szkodliwy wpływ na płód.