Osoby, które kiedykolwiek miały brodawki płciowe są bardziej narażone na rozwój pewnych typów nowotworów takich jak np.: nieczerniakowy rak skóry – takie wyniki zostały opublikowane w Journal of Infectious Diseases.
Brodawki płciowe powstają na skutek zakażenia określonymi typami wirusa HPV, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do powstania raka. Wiadomo także, że wirus HPV jest głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy oraz ma duży udział w rozwoju raka odbytu, pochwy, sromu czy nawet w niektórych typach nowotworu gardła i jamy ustnej.
Badania, które zostały opublikowane przez duńskich naukowców z Cancer Society sugerują, iż zakażenie HPV może mieć również związek z rozwojem nieczerniakowatego raka skóry.
Podczas badań naukowcy przeanalizowali dokumentacje medyczną 33 tyś. kobiet i 16 tyś. mężczyzn, u których zdiagnozowano brodawki narządów płciowych. U tych właśnie osób stwierdzono wyższe ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, pochwy, odbytu czy też prącia. Dla przykładu: u mężczyzn, u których występują brodawki płciowe ryzyko rozwoju nowotworu odbytu było o 21 razy wyższe niż u osób nie posiadających brodawek płciowych. U kobiet natomiast ryzyko raka szyjki macicy, pochwy czy raka gardła było 8 razy większe niż w populacji ogólnej.
W wyniku badań wykazano także związek pomiędzy pojawieniem się brodawek płciowych a rozwojem raka skóry. U około 1% badanych osób rozwinął się nieczerniakowy rak skóry. Może to wskazywać na udział infekcji HPV w rozwoju tego typu nowotworu oraz istotnej roli układu odpornościowego, którego zadaniem jest eliminacja samego zakażenia jak i zmian nowotworowych.
W USA nieczerniakowy rak skóry diagnozowany jest u około 3,5 miliona osób rocznie. Jest to bardzo częsty typ nowotworu. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktu ze słońcem. Takie zalecenia stosują lekarze. Na razie jednak nie są w stanie powiedzieć czy zapobieganie infekcji HPV, chociażby przez zastosowanie szczepionek przyczyni się do obniżenia liczby stwierdzonych przypadków raka skóry.
W naszym kraju zakażenie HPV diagnozowane jest za pomocą specjalistycznych testów DNA. Materiał do takiego testu pobiera się z miejsc gdzie potencjalnie zakażenie HPV może wystąpić. Badania DNA mogą śmiało zostać wykorzystane jako narzędzie do wykrywania przyczyny wielu istotnych typów nowotworów.