Wiele przyszłych mam obawia się podróżowania w ciąży. Jeśli mamy najmniejsze nawet wątpliwości dotyczących wyjazdu warto poradzić się swojego lekarza ginekologa. Jednakże przy zachowaniu zdrowego rozsądku i zapewnieniu sobie w miarę komfortowych warunków w czasie przemieszczania się z miejsca na miejsce, można spokojnie cieszyć się podróżą. Kwestia wyboru środka transportu wbrew pozorom ma istotne znaczenie dla samopoczucia kobiety – najlepiej oczywiście wybrać ten, jakim najczęściej podróżujemy. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad dla mam podróżujących samochodem, samolotem, pociągiem i autobusem.
Podróż w samolocie
Jeśli jesteśmy przyzwyczajone do latania samolotem to praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w czasie pierwszego okresu ciąży podróżować w taki sposób (zaleca się unikanie latania samolotami w ostatnim okresie ciąży). Jeśli kobieta w ciąży koniecznie będzie chciała podróżować samolotem nawet w zaawansowanej ciąży musi liczyć się z tym, że będzie od niej wymagane pisemne pozwolenie od lekarza prowadzącego ciążę. Pasy bezpieczeństwa, podobnie jak w samochodzie należy zapinać poniżej brzucha, by nie uciskały one płodu i łożyska. Krótki spacer po pokładzie samolotu pozwoli uniknąć obrzęków nóg. Wiele osób obawia się o wpływ bramek na lotniskach na dziecko, jednakże nie powodują one negatywnych skutków. Przeciwwskazaniem do podróży samolotem mogą być: problemy kardiologiczne, choroby żył, odklejające się łożysko oraz niedokrwistość.
Podróżowanie samochodem
Jazda samochodem to chyba najczęściej wybierany przez ciężarne sposób podróżowania. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że odradza się kobietom ciężarnym prowadzenie samochodu. Powinny one siedzieć na fotelu dla pasażera lub na tylnich siedzeniach. Obowiązkowo, dla swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa maluszka powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Wiadomym jest, że normalnie zapinane pasy mogą uciskać na brzuch, czyli dziecko i łożysko. Jednak wystarczy kupić adapter, taki jak na przykład adapter do pasów dla kobiet w ciąży Tummy Shield, jaki dostępny jest w sklepie www.babymama.pl by móc cieszyć się jednocześnie bezpiecznym i komfortowym podróżowaniem samochodem. Pomocne w lepszym znoszeniu podróży będą też przerwy w jeździe i krótkie spacery, które pozwolą dotlenić organizm i uchronią przed obrzękami nóg.
Podróżowanie pociągiem
Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do podróżowania pociągiem w czasie ciąży. Problemem mogą okazać się częste wizyty w toalecie, szczególnie w zatłoczonym pociągu. Jednakże po przedziałach i wagonach można swobodnie spacerować, co w znacznym stopniu wpływa na dobre samopoczucie kobiety.
Podróżowanie autobusem
W czasie ciąży podróż autokarem to nie najlepszy pomysł. Jest to ostateczne rozwiązanie, kiedy nie ma innej opcji do wyboru. Jest w nich mało miejsca, często jest duszno i są krótkie z góry ustalone postoje. Jeśli już jednak wybierzemy się w taką podróż to warto zająć miejsce na środku autokaru, gdyż tam występują najniższe drżenia.