Fakt, że plasterek marchwi swoim wyglądem przypomina ludzkie oko, orzechy włoskie mózg, a cebula komórki organizmu nie jest przypadkowy. W dodatku to podobieństwo może nam ułatwić wybór najlepszych dla naszego zdrowia produktów. Czas sprawdzić co kryją w sobie warzywno-owocowe kształty i wykorzystać tę wiedzę podczas najbliższych zakupów!
Na pytanie o kształt zdrowia opowiada Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia w Nestlé Polska S.A.
Nowe spojrzenie na marchew
Plasterek marchwi wygląda jak ludzkie oko – źrenica, tęczówka i promieniste linie. Swój soczyście pomarańczowy kolor warzywo zawdzięcza beta-karotenowi, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Ta z kolei zapewnia prawidłowy wzrok. Tzw. „kurza ślepota”, czyli problemy z widzeniem w ciemności są związane właśnie z jej niedoborem w codziennej diecie.
Serce jak pomidor i winogrona
Pomidor podobnie jak serce, ma cztery komory i jest czerwony. Zawarty w nim likopen, nadający mu charakterystyczną barwę, ma silne działanie antyoksydacyjne. Skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, które powstają m.in. w wyniku silnego stresu, negatywnie wpływając na pracę serca. Dodatkowo obniża stężenie tzw. złego cholesterolu, dzięki czemu chroni m.in. przed chorobą wieńcową i zawałem.
Również kiść winogron swoim kształtem przypomina serce. Dodatkowo każde z owoców wygląda jak krwinka. Ich jedzenie korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. W wyniku działania naturalnych przeciwutleniaczy spada ciśnienie krwi, co jednak najważniejsze, znikają objawy uszkodzenia mięśnia sercowego.
Orzechy włoskie, czyli mózg w wersji vege
Orzech włoski wygląda jak mały mózg. Jego lewa i prawa półkula podobnie jak kora mózgowa ma fałdy. Orzechy to prawdziwe bogactwo kwasów omega-3, które są niezbędne do prawidłowej budowy neuroprzekaźników w mózgu. Dieta dzieci bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 sprawia, że mają one lepiej rozwinięte procesy poznawcze, inteligencję, zdolności koncentracji i logicznego myślenia.
Cebulowe komórki organizmu
Dzisiejsze badania pokazują, że cebula pomaga usuwać m.in. niebezpieczne wolne rodniki ze wszystkich komórek organizmu. Pomaga nawet wytwarzać łzy, które chronią, nawilżają i oczyszczają nasze oczy.
Rzodkiewkowy zawrót głowy
Rzodkiewka swoim kształtem przypomina ludzką głowę z bujną czupryną. Zawarta w tym warzywie siarka jest niezbędna do prawidłowej budowy włókna włosa. Jej odpowiednia ilość w diecie ma znaczący wpływ na kondycję i wygląd włosów. Rzodkiewki są również źródłem witamin C, B6, kwasu foliowego oraz minerałów: potasu, miedzi, manganu i żelaza, które również korzystnie wpływają na cebulki włosów.
Trzuska w kształcie mango
Mango to owoc o podłużno-jajowatym kształcie łudząco podobnym do ludzkiej trzustki. W mango obecny jest również lupeol – składnik, któremu ten owoc zawdzięcza swoje właściwości antyrakowe. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Wisconsin wykazały, że lupeol w warunkach laboratoryjnych niszczy komórki raka trzustki.
Seler – źródło mocnych kości
Seler naciowy to skarbnica pierwiastków mineralnych – ma najwięcej wśród warzyw korzeniowych fosforu i wapnia. Te dwa mikroelementy warunkują prawidłową budowę kości.