Trądzik to problem kolejnych pokoleń nastolatków na całym świecie. Na szczęście, współczesna dermatologia zna skuteczne sposoby leczenia cery z trądziku i innych młodzieńczych niedoskonałości. Pozostaje tylko zachęcić rodziców, by – widząc, że ich dziecko zaczyna mieć problemy skórne – odpowiednio wcześnie reagowali. Pierwsze krostki na twarzy to nie tylko znak, że nasza pociecha dojrzewa. To również komunikat: „Mamo, tato, chodźmy do lekarza dermatologa”.
Salon urody czy gabinet lekarza?
Rodzice, którzy chcą pomóc nastolatkowi, zwykle biorą go do kosmetyczki na mechaniczne oczyszczanie twarzy. Warto jednak pamiętać, że ta metoda pielęgnacji cery od jakiegoś czasu nie znajduje uznania wśród specjalistów. Uważa się ją za przestarzałą i przynoszącą więcej szkód niż pożytku. Nie leczy przyczyn, nie poprawia ogólnej kondycji skóry. Usuwa mechanicznie zanieczyszczenia, która pojawiają się niemal natychmiast ze zdwojoną siłą. Bywa też, że pozostawia blizny. Lepszym pomysłem jest wspólna wyprawa do gabinetu dermatologicznego. – Dzięki rozwojowi medycyny mamy możliwości przeprowadzenia efektywnej terapii. Niezwykle skuteczna w przypadku trądziku zwykłego jest laseroterapia. O doborze odpowiedniej metody decyduje lekarz, względem indywidualnych potrzeb pacjenta – mówi dr n. med. Ewa Kaniowska z wrocławskiego Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls.
Laser na ratunek
W przypadku trądziku doskonałe efekty dają zabiegi wiązkami energii laserowej. Warto zauważyć, że typów laserów jest kilka, a ich zadania są bardzo wyspecjalizowane. Odpowiedni dla danego pacjenta dobiera się po ocenie stanu i potrzeb jego skóry. Dla przykładu: laser mosaic adekwatny będzie dla cery typowo młodzieńczej: zanieczyszczonej, ze stanami zapalanymi, rozszerzonymi porami. Światło przez niego emitowane sprawi, że skóra zacznie się regenerować od wewnątrz – pobudzona zwiększy produkcję kolagenu i elastyny, a co za tym idzie, odbuduje się w zdrowszej wersji. Z kolei laser Versa Pulse przygasi rumień, typowy przy trądziku różowatym. Natomiast, jeśli na twarzy pojawiły się już szpecące blizny, można usunąć je za sprawą lasera eCO2. Zabiegi laserowe są bezpieczne i bezbolesne, a ewentualne uczucie dyskomfortu niwelowane jest za pomocą znieczulającego żelu. Dla najlepszych efektów laseroterapia wykonywana jest w seriach.
LED – światło, które leczy
Kolejne narzędzie do walki z niedoskonałościami twarzy to lampa LED Triwings. Tę leczniczą lampę wyróżnia łączenie 5 rodzajów, czyli długości, świateł: żółtego, czerwonego, niebieskiego, fioletowego i podczerwieni. Zmienne światło wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze: komórki nim naświetlone są pobudzone do regeneracji. Skóra trądzikowa zostaje „wyciszona”, tzn. dotychczasowe zmiany zostają złagodzone, nie tworzą się nowe stany zapalne.
Samo nie przejdzie
Wciąż pokutuje przekonanie, że trądzik, tak samo jak młodzieńcze huśtawki nastrojów, przejdzie sam. Dorośli częstą pocieszają młodych ludzi sentencjami typu: „Wszyscy muszą to przejść”, „Od tego się nie umiera”, „Ludzie mają poważniejsze problemy”. Nieprawda. Dorastanie to czas, kiedy człowiek jest skupiony – jak nigdy później ani wcześniej – na wyglądzie. Wszelkie defekty urody, zwłaszcza te widoczne dla otoczenia, stają się źródłem jego cierpień. Ze względu na dobre samopoczucie dziecka, a także celem uniknięcia powikłań potrądzikowych – warto czym prędzej rozpocząć kurację leczniczą. Czas nagli tym bardziej, że problemy skórne – skutkiem rozregulowanej gospodarki hormonalnej – mogą trwać latami i dawać się we znaki także w dorosłym życiu. Zastosowanie kompleksowej kuracji, łączącej w sobie powyższe zabiegi lecznicze, wsparte odpowiednią dietą, codzienną pielęgnacją oraz ewentualnymi lekami i suplementami, powinno przynieść naprawdę zadowalające efekty. Co najważniejsze – zarówno rodzicom, jak i nastolatkom, da poczucie odzyskania kontroli nad sytuacją.
Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Ewą Kaniowską, Centrum Derma Puls, Wrocław.