zamknij
Negatywny wpływ pozycji siedzącej na kręgosłup

Negatywny wpływ pozycji siedzącej na kręgosłup

Nawet 175 kilogramów może wynieść nacisk na kręgi w kręgosłupie, gdy siedzimy. Nic zatem dziwnego, że bardzo często odczuwamy ból i przemęczenie podczas wielogodzinnej pracy przy biurku. Niestety — schorzenia kręgosłupa doskwierają nie tylko dorosłym, ale coraz częściej również dzieciom. Co zatem zrobić, by plecy nie bolały?

lek. med. Łukasz Antolak – ortopeda z Centrum Medycznego Gamma;Dariusz Michalski – Jard Moll Meble;

Kręgosłup to nic innego jak kolumna stanowiąca podporę dla całego ludzkiego ciała. Zbudowany jest z 33 lub 34 kręgów i rozciąga się od nasady głowy aż do miednicy. Kręgosłup pełni szereg funkcji: utrzymuje ciężar ciała i zapewnia równowagę, amortyzuje wstrząsy, stanowi też ochronę rdzenia kręgowego oraz nerwów rdzeniowych. Nasz tryb życia nie jest dobry dla kręgosłupa, bo prawie 1/3 czasu spędzamy na siedząco. Ta pozornie wygodna pozycja w praktyce jest dla niego zabójcza. Jak wyjaśnia lek. med. Łukasz Antolak, ortopeda z Centrum Medycznego Gamma „[…] to właśnie w pozycji siedzącej, najbardziej działają na nas siły osiowe, zgniatające kręgosłup. Jest inne ustawienie miednicy, a co za tym idzie, złe ustawienie kręgosłupa„.

Na bóle pleców uskarża się blisko 90% dorosłych Polaków. Dolegliwości pojawiają się zwykle około 40. roku życia, jednak w wielu przypadkach kręgosłup odmawia posłuszeństwa już nastolatkom. Jak wynika ze statystyk ponad 80% dzieci ma różne wady postawy. Najczęściej są to krzywe, okrągłe lub wklęsłe plecy. Ciągłe powtarzanie: „siedź prosto” lub „nie garb się” nie nauczy dziecka prawidłowej postawy.

Zdaniem wielu specjalistów o zdrowy kręgosłup najmłodszych powinno zadbać się już w momencie projektowania ich pokoju i przestrzeni pracy. Bo choć największym obciążeniem kręgosłupa dziecka jest plecak, który codziennie nosi do szkoły to równie ważną rzeczą, jest biurko zapewniające odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas nauki. Dariusz Michalski z Jard Moll Meble wyjaśnia: „[…] Wiadomo, że dzieci zaczynają proces edukacyjny w wieku około 6 lat. Wtedy ich wzrost wynosi około metra. Podstawą jest, aby pozycja siedząca była ergonomiczna. A zatem, blat biurka powinien być ustawiony odpowiednio do wzrostu danego dziecka, a jednocześnie krzesło pozwalało zająć taką postawę, aby kręgosłup miał swoje odpowiednie ustawienie. Ważne jest, aby blat nie był płaski, powinien mieć regulowany kąt pochylenia”.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup biurka, które rośnie wraz z jego użytkownikiem, co oznacza, że nie trzeba go wymieniać co kilka lat. „[…] Standardowe biurko, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ma wysokość między 72 a 75 centymetrów i jest nieodpowiednie dla dziecka o wzroście 1 m 10 cm. Stąd pomysł na powstanie biurka z regulowanym blatem i nogami. Jest na nich podziałka, gdzie widać, na jaki wzrost podnosi się blat. Jego wysokość może być samodzielnie regulowana przez dziecko” – dodaje Dariusz Michalski.

Bólu kręgosłupa nie poczujemy od razu. To długotrwały proces. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że mamy wpływ na zminimalizowanie skutków nieprawidłowego siedzenia. Jak zaznacza ortopeda Łukasz Antolak „[…] to kwestia odpowiedniej wysokości krzesła, biurka i prawidłowego oparcia. Wskazane jest zastosowanie podparcia pod odcinek lędźwiowy, żeby zachować odpowiednią lordozę. Trzeba też pamiętać o prawidłowej pozycji usadowienia, gdy używamy komputera czy czytamy książkę. Ważne jest, by robić przerwy podczas siedzenia. Nie powinien to być proces, który trwa przez kilkadziesiąt minut, a tym bardziej wiele godzin”.

Siedzimy w domu podczas śniadania, w samochodzie, w komunikacji miejskiej, a następnie 8 godzin w pracy. Po powrocie do domu fundujemy sobie siedzący relaks przed telewizorem do samego wieczora. Siedzenie to tak prozaiczna czynność, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu w ciągu dnia spędzamy w tej szkodliwej dla kręgosłupa pozycji. A wystarczy naprawdę niewiele, by o niego zadbać: ćwiczenia rozciągające, basen czy chociażby dobry masaż…

lek. med. Łukasz Antolak – ortopeda z Centrum Medycznego Gamma;Dariusz Michalski Jard Moll Meble;

Problem chrapania skutecznie łagodzi plastyka podniebienia miękkiego

Kolejna nowatorska minimalnie inwazyjna operacja w Szpitalu Centrum

Skomentuj