zamknij
Skuteczna walka z grzybicą paznokci

Skuteczna walka z grzybicą paznokci

Pojawia się niespodziewanie. Często jako przykra pamiątka po wakacyjnych wizytach na otwartych kąpieliskach, czy regularnych treningach na basenie. Grzybica – przykry problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Jak sobie z nią radzić?

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to choroba, która często jest następstwem grzybicy stóp. Szacuje się, że z problemem tym zmaga się nawet ponad 20% populacji! Niektóre osoby bagatelizując objawy, zbyt późno odwiedzają gabinet lekarski i wówczas słyszą diagnozę o zakażeniu. Jako źródło zakażeń najczęściej wymienia się korzystanie z basenów, kąpielisk i łaźni. Zarazić można się także w saunie, dlatego zaleca się korzystanie z ręczników, kładzionych na drewniane podesty. Ponadto źródłem zakażenia mogą być cudze buty, skarpetki, a także przedmioty do pielęgnacji stóp, na przykład przybory do pedicure.

Grzybica paznokci to choroba, którą trudno wyleczyć domowymi sposobami. Z tej przyczyny wielu pacjentów pojawia się w gabinecie lekarskim wtedy, kiedy infekcja jest już bardzo rozwinięta i zakażeniu uległo kilka paznokci. – obserwuje dr Agnieszka Drożniak z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.

Rozwojowi infekcji grzybiczych sprzyja wilgoć i ciepło. Narażone na infekcje są zatem osoby, które noszą buty z nieprzewiewnych, sztucznych tworzyw. Złym nawykiem jest także zbyt krótkie obcinanie paznokci, w wyniku którego grzyby łatwiej mogą się dostać pod płytkę. Inną przyczyną mogą być za małe buty, które uciskając stopę i paznokcie, osłabiają płytkę, podobnie jak lakiery.

Wstydliwy problem można leczyć
Współcześnie dostępnych jest wiele metod pozwalających na leczenie grzybicy paznokci. Jedną z najbardziej skutecznych jest laseroterapia. – tłumaczy specjalistka z Krakowa. Metoda laserowego leczenia grzybicy paznokci to innowacyjny i nieinwazyjny sposób na pozbycie się przykrej dolegliwości. – dodaje.

Schemat terapeutyczny zakłada wykonanie 4 zabiegów laserowych w odstępach 7-dniowych. W późniejszym okresie, dla ugruntowania efektu zaleca się wykonanie 1 zabiegu miesięcznie przez okres 3 miesięcy. Wystarczy zatem 7 zabiegów, by zwalczyć wstydliwy problem!

Źródło: VESUNA

Photo credit: Tobias Lindman / Foter.com / CC BY

Połowa kobiet ze stwierdzonym rakiem szyjki macicy umiera. Badania w Polsce wykonywane są zbyt rzadko i zbyt późno

Po zdrowie do Polski

Skomentuj