Specjalistyczny program rehabilitacyjny, porady lekarzy reumatologów i internistów, kompleksowa fizjoterapia oraz specjalistyczna pracownia diagnostyczna – to tylko niektóre z usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy w Lądku-Zdroju. Jest to wyjątkowy w Polsce ośrodek uzdrowiskowy, który oferuje kompleksowe i profesjonalne diagnozowanie oraz leczenie osteoporozy. Kilka miesięcy funkcjonowania ośrodka pokazuje jak bardzo był on potrzebny – z nowoczesnych badań diagnostycznych i porad lekarskich skorzystało już kilkaset osób.
Lądek Zdrój to wyśmienite miejsce na walkę z osteoporozą. Nasze dwa kurorty wyróżnia historia, spore zasoby wód termalnych i gazów, mikroklimat i profile lecznicze – podkreśla prezes zarządu „Uzdrowiska Lądek-Długopole” S.A. Zbigniew Piotrowicz. – Profesjonalizm świadczonych usług, różnorodność i jakość zabiegów, a także ciepła rodzinna atmosfera sprawiają, że nasi klienci chętnie do nas wracają.
Podstawą w walce z osteoporozą jest dobra diagnoza. Lądecki ośrodek oferuje profesjonalne badania densytometryczne. Są one wykorzystywane w diagnostyce osteoporozy i pomagają ocenić gęstość mineralną kości. Dodatkowo pacjent ma zapewnioną ocenę czynników ryzyka złamań (FRAX), analizę mikroarchitektury kości (TBS) i komentarz lekarza specjalisty. Badanie polega na ocenie gęstości mineralnej kości przy wykorzystaniu nowoczesnego aparatu Discoery Wi Hologic.
Po diagnozie przychodzi pora na leczenie. Ośrodek oferuje swoim pacjentom sporo form rehabilitacji. Kompleksowa fizjoterapia, składająca się z zabiegów balneologicznych, specyficznych form ćwiczeń leczniczych oraz specjalistycznych metod fizykalnych, odgrywa tu kluczową rolę. Kładziemy spory nacisk na różnorodność sposobów leczenia naszych pacjentów – zapewnia Zbigniew Piotrowicz. – Unikatowe lądeckie wody termalne siarczkowo-fluorkowe, radonoterapia, gimnastyka lecznicza, krioterapia ogólnoustrojowa, kuracja pitna oraz leczenie wypoczynkowe to tylko niektóre z podstaw terapii – dodaje.
Osteoporoza to przewlekłe, postępujące schorzenie, które głównie dotyka osoby starsze. Objawia się niską masą kostną i degradacją mikroarchitektury tkanki kostnej. Docelowo prowadzi do osłabienia wytrzymałości kości i w konsekwencji do częstych złamań. Statystycznie, szacuje się, że w Polsce żyje prawie 3 miliony osób chorych na osteoporozę. Po 50 roku życia występuje u 30% kobiet oraz 8% mężczyzn. Ofiarą choroby najczęściej pada kręgosłup, kość udowa oraz promieniowa.
Dolnośląskie Centrum Osteoporozy jest częścią Uzdrowiska Lądek-Zdrój, jednego z najbardziej znanych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Pierwsze opisy uzdrowiska pojawiają się już w XV wieku. Jednak według źródeł historycznych, już w 1241 r. istniały tu urządzenia kąpielowe, które zostały zniszczone przez Mongołów wracających z bitwy pod Legnicą. Spółka „Uzdrowisko Lądek-Długopole” jest jedną z 24 firm uzdrowiskowych zrzeszonych w Unii Uzdrowisk Polskich. Lądeckie Centrum Osteoporozy zostało wybudowane przy wsparciu środków unijnych. Środki na utworzenie placówki „Uzdrowisko Lądek-Długopole” S.A. otrzymało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 900 tys. złotych. Cała inwestycja kosztowała nieco ponad 3 mln. zł. Dolnośląskie Centrum Osteoporozy zostało uznane przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego za jeden z 3 najlepszych projektów uzdrowiskowych zrealizowanych w województwie dolnośląskim.
Źródło: Unia Uzdrowisk Polskich, fot. materiały prasowe