zamknij
Oddział Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera

Oddział Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera powstał Oddział Radioterapii z 20 łóżkami. W ten sposób, dzięki ścisłej współpracy placówki z działającym przy niej Centrum Radioterapii Amethyst, pacjenci mają zapewnione kompleksowe leczenie onkologiczne także w przypadkach wymagających hospitalizacji.

Oddział powstał na potrzeby realizacji świadczeń z zakresu radioterapii. Nad zdrowiem pacjentów czuwa zespół złożony z ordynatora, sześciu lekarzy i ośmiu pielęgniarek. Jest tu również psychoonkolog, pomagający pacjentom z chorobą nowotworową i ich rodzinom w łagodzeniu psychologicznych następstw choroby oraz dbający o poprawę jakości ich życia. Część stacjonarną stanowią cztery sale 2-osobowe z łazienką oraz cztery sale 3-osobowe z dostępem do łazienek. W sumie na oddziale może przebywać jednocześnie 20 pacjentów. Każda sala posiada dostęp do telefonu stacjonarnego, chorzy mogą również korzystać z odbiorników RTV. Przygotowano też miejsce do spotkań z rodzinami poza salami chorych.

Zakres działalności Oddziału Radioterapii obejmuje radioterapię oraz chemioterapię w skojarzeniu z radioterapią nowotworów o różnej lokalizacji i formie, a także leczenie odczynów popromiennych, leczenie wspomagające i konsultacje. Nowy oddział ściśle współpracuje z Centrum Radioterapii Amethyst, w którym przeprowadza się radioterapię przy użyciu najnowocześniejszych technik, m.in. IGRT, IMRT, VMAT, radioterapii i brachyterapii 3 D.

– Oddział radioterapii jest niezbędny, nie tylko dla pacjentów wymagających hospitalizacji podczas leczenia. W ten sposób możemy kompleksowo opiekować się chorymi, zagwarantować im odpowiednią opiekę i komfort leczenia, który jest dla nich bardzo ważny – mówi lek. med. Bożena Kozanecka, Dyrektor ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera.

Pacjentami korzystającymi z radioterapii w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera opiekuje się dziewięć specjalnie stworzonych zespołów wielospecjalistycznych (m.in. zespół nowotworów przewodu pokarmowego, zespół nowotworów ginekologicznych czy nowotworów kości), w skład których wchodzą specjaliści z różnych dziedzin. – Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest prowadzenie leczenia skojarzonego, które pozwala uzyskać najlepsze wyniki terapii – mówi dr Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst. – Realizujemy więc koncepcję, która jest zalecana przez większość onkologicznych towarzystw naukowych, przynosi dobre efekty i poprawia jakość życia chorych.

Krótsze kolejki do specjalistów

Mały kleszcz – duże zagrożenie, czyli jak bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu

Skomentuj