W Ulanowie w województwie podkarpackim powstaje Muzeum Flisactwa Polskiego. Siedzibą placówki będzie budynek z 1865 r. Remont obiektu, który dobiega końca, w 85 proc. pokryły środki unijne, a pełny koszt inwestycji to 300 tys. zł.
Wyremontowany gmach zyskał nowy dach, podłogi i drzwi. Wkrótce zacznie się wyposażanie budynku w ekspozycje muzealne. Większość pochodzić będzie z Izby Pamięci, funkcjonującej przy miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Są to m.in. narzędzia i urządzenia flisackie, fotografie i dokumenty.
Gmina liczy również na pomoc i zaangażowanie mieszkańców Ulanowa, głównie potomków rodzin flisackich i czeka na rodzinne pamiątki. Zamknięte w starych kufrach mają szansę ujrzeć światło dzienne wzbogacając muzealne zasoby o cenne źródło flisackiej historii.
Sławę i bujny rozkwit leżący na Podkarpaciu Ulanów zawdzięcza rozbudowanemu rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. Od XVII do XIX w. leżące u ujścia Tanwi do Sanu miasteczko było znaczącym ośrodkiem flisackim w ówczesnej Polsce. Stanowiło ważny port śródlądowy dla ziem południowej Rzeczpospolitej. To w Ulanowie naprawiano i budowano statki, szkolono flisaków, którzy potem prowadzili spławy Sanem, Wieprzem, Bugiem, Narwią i Wisłą do Torunia, Grudziądza i Gdańska.
Początek XX wieku zrodził konkurencję dla flisaków w postaci kolei. Latem 1939 r. odbył się ostatni spław drewna z Ulanowa do Gdańska. Dziś, choć towarów nie spławia się rzeką na tratwach, Ulanów nosi miano – stolicy flisactwa polskiego. Przypomina o tym port rzeczny i przystań nad Sanem oraz coroczne obchody Dni Flisactwa. Każdego roku w czerwcu na falach Sanu unoszą się tradycyjne tratwy, a z łodzi rozbrzmiewa melodia pieśni braci flisaków.
W 2009 roku do Ulanowa zjechali flisacy z kilkudziesięciu krajów Europy. Międzynarodowy Flis Szlakiem Błękitnego Sanu był dużym wydarzeniem dla regionu.
Miasto ma dość dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Zapewnia ją położony wśród lasów Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Tanew, oferując pokoje w dwóch hotelach i drewnianych domkach letniskowych. W ofercie są również lubiane przez turystów spływy galarami na Sanie, podczas których można pokosztować potraw tradycyjnej kuchni flisackiej i nauczyć się flisackich pieśni.
Muzeum Flisactwa Polskiego będzie, więc dodatkową atrakcją dla ciekawych historii podróżnych. Branża turystyczna wciąż się rozwija, konkurencja jest ogromna. Nowa inwestycja z pewnością dopełni ofertę promocji miasta i gminy. Uroczyste otwarcie Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie planowane jest w przyszłym roku.