zamknij
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2018 – 2 kwietnia budynki w Polsce zaświecą na niebiesko!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2018 – 2 kwietnia budynki w Polsce zaświecą na niebiesko!

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony z inicjatywy Kataru, a w 2007 roku poparty przez ONZ. To doskonała okazja do szerzenia informacji o tym zaburzeniu oraz o problemach, z jakimi na co dzień borykają się osoby autystyczne i ich rodziny. W tym okresie na całym świecie zwraca się również uwagę na możliwe formy pomocy oraz znaczenie szacunku, solidarności i akceptacji.

Niebieski – kolor autyzmu
W Polsce – z inicjatywy Fundacji JiM – prowadzona jest kampania „Polska na niebiesko”, mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tego zaburzenia. W tym roku akcji przyświeca hasło „Autyzm. Na całe życie”.
Jednym z jej punktów – realizowanym właśnie w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu – jest podświetlenie na niebiesko budynków w całej Polsce. W zeszłym roku rozświetliły się m.in. katowicki Spodek czy warszawski Pałac Kultury i Nauki.

Czym jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym, którego nie da się wyleczyć. Jak podaje Fundacja JiM, obecny jest u 1 na 100 dzieci [1]. Osoba autystyczna inaczej odbiera otaczający świat, a objawy zaburzenia mogą być różnorodne.
Dzieci z autyzmem później zaczynają mówić lub nie mówią wcale. Mają również problemy z interakcjami międzyludzkimi – np. nie odpowiadają uśmiechem na uśmiech, unikają kontaktu, nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki. Mogą być także bardziej wyczulone na różne bodźce i przejawiać charakterystyczne zachowania. Chodzi np. o używanie do zabawy nietypowych przedmiotów, układanie przedmiotów w rzędy czy obracanie ich w kółko.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu – na ich wystąpienie wpływa wiele czynników
Za wystąpienie zaburzeń autystycznych odpowiadają różne czynniki, które wciąż nie są do końca poznane. Do pojawienia się autyzmu mogą przyczyniać się m.in. czynniki genetyczne, uszkodzenia mózgu powstałe w życiu prenatalnym (np. pod wpływem przebytej przez ciężarną infekcji) lub w czasie porodu czy nieprawidłowości w pracy mózgu.
Zaburzenia autystyczne często obecne są też u dziecka z wrodzoną chorobą metaboliczną. Przykładem może być fenyloketonuria, w przebiegu której mogą wystąpić kłopoty z mową, nagłe ataki złości, powtarzalność ruchów czy lęk przed nieznanym [2].

Źródła:
[1] www.polskananiebiesko.pl/o-autyzmie
[2] L. Szmania, Etiologia zaburzeń spektrum autyzmu – przegląd koncepcji, „Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej” 2015, nr 11, s. 104-106.
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl/
Zdjęcie: ©Katarzyna Białasiewicz/ 123rf.com

Diagnostyka szpiczaka plazmocytowego coraz skuteczniejsza. Standardy leczenia zaawansowanej postaci choroby jednak wciąż dalekie od europejskich

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP): eksperci mówią całą prawdę!

Skomentuj