zamknij
Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi 3 lata więzienia

Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi 3 lata więzienia

Udzielenie pierwszej pomocy zwiększa szansie ratowania życia drugiej osobie. Za jej nie udzielenie grozi kara ograniczenia wolności do lat 3.

Pierwsza pomoc jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie każdy człowiek powinien posiadać.Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w obliczu zagrożenia życia lub zdrowia innej osoby jest zobligowany do podjęcia pierwszej pomocy, o ile nie będzie to zagrażało jego życiu lub zdrowiu. Zgodnie z artykułem 162 KK, za nieudzielenie pomocy podlega się karze pozbawienia wolności do lat 3.

PortalBHP.pl podkreśla, że niezwłoczne udzielenie pierwszej pomocy jest o tyle istotne, że to właśnie pierwsze minuty, od urazu lub wypadku, są kluczowe dla zdrowia poszkodowanego. W tym czasie trzeba zastosować kilka zasad, które zwiększają szansę na uratowanie życie i które pomogą działać nawet w bardzo nietypowych warunkach.

Najważniejsza podczas udzielania pomocy jest ocena sytuacji i wezwanie pomocy. Udzielający pomocy musi mieć pewność, że nie eksponuje siebie na utratę życia lub zdrowia. Jeżeli może rozpocząć udzielanie pomocy powinien podjąć czynność niezwłocznie. W przypadku braku możliwości udzielenia pomocy należy natychmiast wezwać pomoc.

W przypadku osób, które są nieprzytomne, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia i oddychania – w takim przypadku należy jak najszybciej podjąć próbę udrożnienia dróg oddechowych. Gdy poszkodowane jest dziecko, przez minutę należy prowadzić reanimację krążeniowo-oddechową, a dopiero później wezwać pomoc.

Udrożnianie dróg oddechowych to umiejętność, która polega na rytmicznym uciskaniu klatki piersiowej i wdechy ratownicze (na przemian 30 ucisków i 2 wdechy). Czynność powinna trwać do czasu przyjazdu pogotowia, momentu odzyskania przez poszkodowanego oddechu lub do wyczerpania osoby udzielającej pomocy.

Jak przypomina PortalBHP.pl, wezwanie pomocy do wypadku powinno nastąpić jak najszybciej poprzez połączenie z numerem alarmowym 112 (Centrum Powiadamiania Ratunkowego) lub numerem 999 (pogotowie ratunkowe).

Badanie słuchu dla każdego

Jak radzić sobie z bólem nóg?

Skomentuj